Showing 182471 results

Archival description
Print preview Hierarchy View:

208 results with digital objects Show results with digital objects

Live performance recordings

Series contains live performance recordings of festival performances. Some performances are only partially documented and others omitted completely. This may be due to technical issues or resource constraints. Stage names might not align with the published schedule due to weather complications.

2001 audio recordings

File contains items with the following labels: 2001 (Sat-Sun). Contents might include the following performers: ALEX, Allen/Glass/de Carle & Keldie, Andy White, Caitlin Hanford & Family, Calica, Chris White, Christine Graves, Danny Michel, David Francey, Don Bray, Eileen McGann, Elle Osborne, Fireweed, Fred Penner, Ian Tyson, J. P. Cormier, Kate and Anna McGarrigle, Kate Rusby, Keiran Kane & Kevin Welch, Khac Chi Ensemble, Krazy House, Martina Sorbara, Nadjiwan, Nancy White, Pierre Schryer, Plaid Apple, Rick Fines Trio, Rick Kane, Ron Douglas, Stacey Earle w/Mark Stuart, Staggered Crossing, Susan Werner, Tegan & Sara, Tranby Croft, Valdy & Gary Fjellgaard.

2000-2001 audio recordings

File contains items with the following labels: 2000 (Fri-Sun), and 2001 (Fri-Sat). Contents might include the following performers: Aengus Finnan, ALEX, April Verch, Betty and the Bobs, Bob Froese, Brooks & Cooper, Burgundy Rose Band, Chiminising Drum and Dance Troupe, Chris Smither, Dave Joyce/Carol Teal, David Hatfield/Gerry Levine, Don Bray, Entourloupe, George Coventry, Gordon Lightfoot, Greg Taylor, Heartbreak Hill, Jeremy J. Woodland, John Francis, Katy Austin, Kevin Firth & Dreamcatcher, Laura Bird, Les Crapaudes, Magoo, Marg Raynor, Michael Latter, Moxy Fruvous, Mundy’s Bay Grog League, Night Howl, Oscar Brand, Patti Ellis, Paul Court, Plaid Apple, R. Gibson Bobbette, Ragged But Right, Richard Knechtel, Rick Fielding, Rick Kane, Ron Douglas Blues Band, Sarah Harmer, Sean McGaughey, Stacey Earle, Stan Tait, Stephen Fearing, Steve Porter, Sweet Pea & The Dunk, Tanglefoot, The Arrogant Worms, The Burns Sisters Band, The Reid Taheny Band, The Travellers, Tranby Croft, Trish Patterson, ALEX, Allen/Glass/de Carle & Keldie, Andy White, Caitlin Hanford & Family, Calica, Chris White, Christine Graves, Danny Michel, David Francey, Don Bray, Eileen McGann, Elle Osborne, Fireweed, Fred Penner, Ian Tyson, J. P. Cormier, Kate and Anna McGarrigle, Kate Rusby, Keiran Kane & Kevin Welch, Khac Chi Ensemble, Krazy House, Martina Sorbara, Nadjiwan, Nancy White, Pierre Schryer, Plaid Apple, Rick Fines Trio, Rick Kane, Ron Douglas, Stacey Earle w/Mark Stuart, Staggered Crossing, Susan Werner, Tegan & Sara, Tranby Croft, and Valdy & Gary Fjellgaard.

1996-1998 audio recordings

File contains items with the following labels: 1996 (Sun Bracebridge), 1996 (Coburg), 1997, and 1998 (Art Beat ). Contents might include the following performers: 3 Our Tour, Alison Boyer, Andy Cohen, Andy Sheppard, Broken Strings, Friends of Fiddler’s Green, Ian ‘Ginger’ Graham, Inconnu, Jackson Delta, Jam Sandwich, Jerry Alfred & The Medicine Beat, John King, Len Wallace, Long John Baldry, Magoo, Mary Knickle, Maureen Redden, Michael Coatesworth, Michael F. Dent, Michael Phillips, Neil Hutchison, Rosemary (Bennett) Lapenskie, Sarah Boucher, Sherri Coates, Tamarack, Tony Quarrington, Vicky & Amy Dodington, Bill Garrett and Curly Boy Stubbs, Bill Russell, Bobby Watt, Caitlin Hanford and Chris Whiteley, Darcie Deaville, Dave Mowat, Estelle Klein, Fred Eaglesmith, Gillian Welch w/David Rawlings, Holmes Hooke, Jeanette Francz, Jenny Whiteley and Dot Cormier, Kevin Kennedy & Samantha Kennedy, Late For Dinner, Les Barker, Linda Nutsell-Manning, Mark Haines and Tom Leighton, Martha Wainwright, Merrick Jarrett, One Horse Town, Ragged But Right, Rice Lake Dancers, Rick Fielding, Sharon Marie Dyer and Derrick Lewis, Sid Dolgay, Sylvia Tyson, Tom Russell with Andrew Hardin, Alesha Rodgers, Alison Boyer, Anne Lederman, Carman Charron, Cindy Thompson, Danielle Martineau, Dent-de-Lion, Eric Nagler, Friends & Neighbours, Ginger Graham, Glen Reid, Holmes Hooke, Ian Bell & The Dawnbreakers, Jay Osborne, Jenny Whiteley, Joe Charron, Lennie Gallant, Liess, Lou Bruff, Magoo, Marie-Lynn Hammond, Mary Lambert, Moxy Fruvous, Muskoka Mariposa Musicians: Fallen Season, Ray Wylie Hubbard, Rosemary Lapenskie, Ryan Palamar, Alfred GertlerStan W. Tait, Alison Boyer, Ashlea-Elizabeth Smith, Carman Charron, Cindy Church, Cindy Thompson, Circle Game, Deborah Wynne, Enoch Kent, Folk ‘n Blues, Ginger Graham, Glen Reid, Gowan, Jack Grunsky, Jam Sandwich, Jed Hiltz, Karl “Cannon” Bryan, Kathryn Tickell, Lilipat (Lillian Wauthier and Pat Sibley), Maddy Prior, Neighbours and Friends, Rick Kane, Stephen Fearing, The Burns Sisters, and Van Newell.

1994-1996 audio recordings

File contains items with the following labels: 1994 (Sun), 1995, and 1996 (Sat Bracebridge). Contents might include the following performers: 3 Our Tour, Alpha Yaya Diallo, Anhai, Ani DiFranco, Artisan, Big Rude Jake, Big Sugar, Blue Willow, Bob Snider, Comhaltas Ceoltoiri Eireann, Crystal Plamondon, Dan Whitelely, Danny Brooks, David Stone, Doug Norquay, Elisha Kilabuk & Koomook Nooveya, Emilio Capistran, Gayle Ackroyd, Great Big Sea, Imani Freedom Singers, Island Treasures Theatre Company, Jack Grunsky, Jackie Washington, Jimmy George, John & Lorna Poulette, Joseph Romain, Kebba kekuta Jobateh, Kim Doolittle, Lawrence Martin, Len Wallace, Leslie Spits, Lester and the B-Flats, Lori Yates, Lost Dakotas, Lou and Peter Berryman, Lynn Miles, Mad Love, Maddy Prior, Marcel Soulodre, Mary Knickle, Maureen Redden, Melanie Doane, Moxy Fruvous, Mr. Bennett, Music Africa, Nakupenda w/Pat Thomas, Oscar Brand, Panday Sining, Quartette, Rhea’s Obsession, Rockabayou, Rosita Stone, Satan & Adam, Si Kahn, Susan Latimer, Susan Smentek, Tarig Abubakar & The Afro-Nubians, The Nationals, the New St. George, the Shadow Puppets, The Waltons, Toronto Nsoroma Children’s Choir, Vaughn Passmore, Washboard Hank & The Honkers, Youth Outreach Mass Choir, “Three Sisters Creations” Dance Troupe, Agnelli and Rave, Ajit Singh, Andrew Whiteman, Bad Livers, Billy Ficca, Brian Black Thunder, Bungled Coup, Butch Hancock, Chris Armstrong, Comhaltas Ceoltoiri Eireann, Cool Deal, Cyrus, Dave Moore, David Deacon and the Word, Elizabeth Hill, Eugene Ripper, Eve Goldberg, Gloria Shreve and By Coincidence, Great Big Sea, Hard Rock Miners, Heartbreak Hill, Hemingway Corner, Jackson Delta, Jim Arour and Bill Marwick, Kate Crossan and Kitty’s Kitchen, Kyp Harness, Lach, Laura Smith, Magoo, Magpie, Marie-Lynn Hammond, Murray McLauchlan, Nardwuar The Human Serviette, Owen McBride, Peter Case, Possum, Red Bungalow, Rick & Judy, Rina Singha, Sam Larkin, Shingoose, Six Nations Women Singers, Smokey Wilson, Steve Forbert, Steve Gillette and Cindy Mangsen, Steve James, Steven Oda, The Blue Collar Band, The Hell Billys, The Jean-Pierre Joyal Trio, The Lost Marbles Theatre Company, The Midi-Ogres, The Sahotas, The Sinners, The Storytellers School of Toronto, The Travellers, The Wyrd Sisters, Tip Splinter, Toronto Morris Men, Townes Van Zandt, Waldorf Schools Storytelling for Children Presents Robert and Kate, Waterson:Carthy, Without Rezervation, 3 Our Tour, Alison Boyer, Andy Cohen, Andy Sheppard, Broken Strings, Friends of Fiddler’s Green, Ian ‘Ginger’ Graham, Inconnu, Jackson Delta, Jam Sandwich, Jerry Alfred & The Medicine Beat, John King, Len Wallace, Long John Baldry, Magoo, Mary Knickle, Maureen Redden, Michael Coatesworth, Michael F. Dent, Michael Phillips, Neil Hutchison, Rosemary (Bennett) Lapenskie, Sarah Boucher, Sherri Coates, Tamarack, Tony Quarrington, and Vicky & Amy Dodington.

1993-1994 audio recordings

File contains items with the following labels:1993 (Sun) and 1994 (Fri-Sun). Contents might include the following performers: 2/3 Holy, Al Cromwell, Alain Lamontagne, Alison Krauss & Union Station, Altin Yildez Gypsy Orkestar, Anderson & Brown, Anhai, Anne Lederman, Arlene Bishop, Aunt Betty’s Rhubard Pies, Ayni, Bill Craig, Bob Snider, Chris Coole, Chris Gudgeon, Chris Smither, Cimarron, Cindy-Lee Berryhill, Colin Linden Band, Colleen Peterson, Crawlin’ Crawdads, Dark Monkey, David Massengill, Dobb & Dumela, Don Ross, Dyan Maracle, Ester Ghan, Eugene Ripper, Evans and Doherty, Faith Nolan, Giovanni Ruiz & Soul of the Andes, Glenn Maguire, Grey Larsen and Andre Marchand, Guy & Candy Carawan, Holmes Hooke, Irish Descendants, Jackson Delta, James Keelaghan w/Oscar Lopez, Jane Sibbery, Jenny Allen, Jim Sky’s Iroquois Dancers, Judy Brown, Jughead, Killiecrankie, Lady B. Cool & Black Coffee, Last Wild Sons, Lori Yates, Mack MacKenzie, Makedonski Melos, Marie-Lynn Hammond, Meryn Cadell, Michel Faubert, Morgaine Le Fay, Mother Tongue, Nasar & Nizar Shaheen, Nazka, Norm Hacking, O’Kane & Crossan, Oscar Brand, Red Bungalow, Rick Fielding, Roadside Attraction, Robert Atyeo, Rory McLeod, Roy Forbes, Roy Harper, Sandy Scofield, Sousan Hookong & Girl’s Night Out, Stephen Fearing, Strangers of Kindness w/Glenn Diaz, Sue Prosser, Sylvia Tyson, The Bird Sisters, The Travellers, Tight Little Island, Tip Splinter, Tony Quarrington, Toronto Women’s Sword, Valdy, Vern Cheechoo, Wade Hemsworth, Washboard Hank & The Honkers, Willie P. Bennett, Youth Outreach Mass Choir, 3 Our Tour, Alpha Yaya Diallo, Anhai, Ani DiFranco, Artisan, Big Rude Jake, Big Sugar, Blue Willow, Bob Snider, Comhaltas Ceoltoiri Eireann, Crystal Plamondon, Dan Whitelely, Danny Brooks, David Stone, Doug Norquay, Elisha Kilabuk & Koomook Nooveya, Emilio Capistran, Gayle Ackroyd, Great Big Sea, Imani Freedom Singers, Island Treasures Theatre Company, Jack Grunsky, Jackie Washington, Jimmy George, John & Lorna Poulette, Joseph Romain, Kebba kekuta Jobateh, Kim Doolittle, Lawrence Martin, Len Wallace, Leslie Spits, Lester and the B-Flats, Lori Yates, Lost Dakotas, Lou and Peter Berryman, Lynn Miles, Mad Love, Maddy Prior, Marcel Soulodre, Mary Knickle, Maureen Redden, Melanie Doane, Moxy Fruvous, Mr. Bennett, Music Africa, Nakupenda w/Pat Thomas, Oscar Brand, Panday Sining, Quartette, Rhea’s Obsession, Rockabayou, Rosita Stone, Satan & Adam, Si Kahn, Susan Latimer, Susan Smentek, Tarig Abubakar & The Afro-Nubians, The Nationals, the New St. George, the Shadow Puppets, The Waltons, Toronto Nsoroma Children’s Choir, Vaughn Passmore, Washboard Hank & The Honkers, Youth Outreach Mass Choir, “Three Sisters Creations” Dance Troupe, Agnelli and Rave, Ajit Singh, Andrew Whiteman, Bad Livers, Billy Ficca, Brian Black Thunder, Bungled Coup, Butch Hancock, Chris Armstrong, Comhaltas Ceoltoiri Eireann, Cool Deal, Cyrus, Dave Moore, David Deacon and the Word, Elizabeth Hill, Eugene Ripper, Eve Goldberg, Gloria Shreve and By Coincidence, Great Big Sea, Hard Rock Miners, Heartbreak Hill, Hemingway Corner, Jackson Delta, Jim Arour and Bill Marwick, Kate Crossan and Kitty’s Kitchen, Kyp Harness, Lach, Laura Smith, Magoo, Magpie, Marie-Lynn Hammond, Murray McLauchlan, Nardwuar The Human Serviette, Owen McBride, Peter Case, Possum, Red Bungalow, Rick & Judy, Rina Singha, Sam Larkin, Shingoose, Six Nations Women Singers, Smokey Wilson, Steve Forbert, Steve Gillette and Cindy Mangsen, Steve James, Steven Oda, The Blue Collar Band, The Hell Billys, The Jean-Pierre Joyal Trio, The Lost Marbles Theatre Company, The Midi-Ogres, The Sahotas, The Sinners, The Storytellers School of Toronto, The Travellers, The Wyrd Sisters, Tip Splinter, Toronto Morris Men, Townes Van Zandt, Waldorf Schools Storytelling for Children Presents Robert and Kate, Waterson:Carthy, Without Rezervation, 3 Our Tour, Alison Boyer, Andy Cohen, Andy Sheppard, Broken Strings, Friends of Fiddler’s Green, Ian ‘Ginger’ Graham, Inconnu, Jackson Delta, Jam Sandwich, Jerry Alfred & The Medicine Beat, John King, Len Wallace, Long John Baldry, Magoo, Mary Knickle, Maureen Redden, Michael Coatesworth, Michael F. Dent, Michael Phillips, Neil Hutchison, Rosemary (Bennett) Lapenskie, Sarah Boucher, Sherri Coates, Tamarack, Tony Quarrington, and Vicky & Amy Dodington.

1992-1993 audio recordings

File contains items with the following labels: 1992 (Sun) and 1993 (Fri-Sun). Contents might include the following performers: Amir Koushkani, Amos Garrett & the Eh? Team, Ani DiFranco, Aunt Betty’s Rhubarb Pies, Ballet Creole, Bare Bones, Beverly Bratty, Big Mouth, Bill Craig, Bill Morrissey, Castlegate, Cephas & Wiggins, Colin Escott, Daniel Janke, Darcie Deaville, Days of You, Diana Braithwaite, Dix & The Derelicts, Eileen McGann, Ferron, Flying Bulgar Klezmer Band, Freshwater Drum, Fujahtive, Gayle Ackroyd, Gene Taylor, Grit Laskin, Holy Smoke, Jackson Delta, Jim Galloway, Jodie Drake, Joe Ely, Joe King, Kirk & Magoo, Joe Miller, Joe Romain, John Campbell, Jr. Gone Wild, Karen Gamble, Kathleen Yearwood, Kathy Reid, Katy Moffatt, Keith Hancock Band, Ken Ramsden, Ken Whiteley Mose Scarlett & Jackie Washington, Kenny & The Angels, Kid Bastien’s Happy Pals, Latin Ambassadors, Lazy Grace, Len Wallace, Lost Dakotas, Luke Gibson & Great Northern, M.D.O., Mary Knickle, Maura O’Connell, Memo Acevedo, Monkey Trial, Mreyn Cadell, Murphy’s Law, Open Mind, Peggy Seeger, Peter Paul Van Camp, Ray Kamalay & The Red Hot Peppers, Rick Kane, Robert Priest, Robin and Linda Williams, Ron Hynes, Ron Parks, Rory McLeod, Roy Forbes, Scott Shea, Shari Ulrich, Shingoose, Shirley Eikhard, Soulfish, Streets & Hills, Sunny Tang Kung Fu Lion Dance Troupe, Taj Mahal, Tam Kearney, Teresa Doyle, Texas Tornados, The Fairfield Four, The Holmes Brothers, The New Blue Velvet Band, The Roches, Tom Paxton, Tom Russell, Toronto Morris Men, Two Penny Opera, Willie Dunn, 2/3 Holy, Al Cromwell, Alain Lamontagne, Alison Krauss & Union Station, Altin Yildez Gypsy Orkestar, Anderson & Brown, Anhai, Anne Lederman, Arlene Bishop, Aunt Betty’s Rhubard Pies, Ayni, Bill Craig, Bob Snider, Chris Coole, Chris Gudgeon, Chris Smither, Cimarron, Cindy-Lee Berryhill, Colin Linden Band, Colleen Peterson, Crawlin’ Crawdads, Dark Monkey, David Massengill, Dobb & Dumela, Don Ross, Dyan Maracle, Ester Ghan, Eugene Ripper, Evans and Doherty, Faith Nolan, Giovanni Ruiz & Soul of the Andes, Glenn Maguire, Grey Larsen and Andre Marchand, Guy & Candy Carawan, Holmes Hooke, Irish Descendants, Jackson Delta, James Keelaghan w/Oscar Lopez, Jane Sibbery, Jenny Allen, Jim Sky’s Iroquois Dancers, Judy Brown, Jughead, Killiecrankie, Lady B. Cool & Black Coffee, Last Wild Sons, Lori Yates, Mack MacKenzie, Makedonski Melos, Marie-Lynn Hammond, Meryn Cadell, Michel Faubert, Morgaine Le Fay, Mother Tongue, Nasar & Nizar Shaheen, Nazka, Norm Hacking, O’Kane & Crossan, Oscar Brand, Red Bungalow, Rick Fielding, Roadside Attraction, Robert Atyeo, Rory McLeod, Roy Forbes, Roy Harper, Sandy Scofield, Sousan Hookong & Girl’s Night Out, Stephen Fearing, Strangers of Kindness w/Glenn Diaz, Sue Prosser, Sylvia Tyson, The Bird Sisters, The Travellers, Tight Little Island, Tip Splinter, Tony Quarrington, Toronto Women’s Sword, Valdy, Vern Cheechoo, Wade Hemsworth, Washboard Hank & The Honkers, Willie P. Bennett, and Youth Outreach Mass Choir.

1991-1992 audio recordings

File contains items with the following labels: 1991 (Sun) and 1992 (Fri-Sun). Contents might include the following performers: Ad Vielle que Poura, Ali Absoumoslem Koushkani, Ani DiFranco, Anne Lederman Trio, Ashanti, Maja Bannerman, Bare Bones, Barenaked Ladies, Bob Rae, Bob Wiseman, Bobby Watt, Bourne & MacLeod, Brean Derg Muc, Butch Hancock, Carole LeClair, Cate Friessen, Colin Escott, Colorblind James Experience, Da, Darle Salomaa, Dave Van Ronk, Del McCoury Band, Dinner is Ruined, Dr. Blue, Eugene Ripper with Deadhead Cool, Fairfield Four, Glenelg Full Moon Country Dance Band, Gloria Blizzard, Green Fiddle Morris Dancers, Guy Clark, Hedley Jones, Holger Petersen, Jane Sibbery, Jim Armour & Bill Marwick, Jimmie Dale Gilmore, John and Mary, John Donabie, John Gorka, John Prine, John Wilds, Joseph Romaine, Josephine, Ken Whiteley, Kirk & Magoo, Kobana Acquaah-Harrison, Laine Hoogstraten, Leslie Spit Tree-O, Los Lobos, Lucie Blue Tremblay & Her Band, Lucinda Williams, Mack MacKenzie & Stuart MacKenzie, Michael Pintard, Michael White, Mike Woods, Mitch Podolak, Moxy Fruvous, Polka Dogs, Pops Staples, Rambling Jack Elliott, Rick Fielding, Robert Penn, Robert Priest, Roy Harper, Sara Craig, Saturnalia, Shingoose, Shirley Eikhard, Slowpoke, Southern Soul, Stephen Fearing, Sun Rhythm Section, Tam Kearney, The Big Commotion, The Lost Dakotas, Tight Little Island, Tom Lewis, Tony Quarrington, Whole Loaft Theatre, Wyckham Porteous, Amir Koushkani, Amos Garrett & the Eh? Team, Ani DiFranco, Aunt Betty’s Rhubarb Pies, Ballet Creole, Bare Bones, Beverly Bratty, Big Mouth, Bill Craig, Bill Morrissey, Castlegate, Cephas & Wiggins, Colin Escott, Daniel Janke, Darcie Deaville, Days of You, Diana Braithwaite, Dix & The Derelicts, Eileen McGann, Ferron, Flying Bulgar Klezmer Band, Freshwater Drum, Fujahtive, Gayle Ackroyd, Gene Taylor, Grit Laskin, Holy Smoke, Jackson Delta, Jim Galloway, Jodie Drake, Joe Ely, Joe King, Kirk & Magoo, Joe Miller, Joe Romain, John Campbell, Jr. Gone Wild, Karen Gamble, Kathleen Yearwood, Kathy Reid, Katy Moffatt, Keith Hancock Band, Ken Ramsden, Ken Whiteley Mose Scarlett & Jackie Washington, Kenny & The Angels, Kid Bastien’s Happy Pals, Latin Ambassadors, Lazy Grace, Len Wallace, Lost Dakotas, Luke Gibson & Great Northern, M.D.O., Mary Knickle, Maura O’Connell, Memo Acevedo, Monkey Trial, Mreyn Cadell, Murphy’s Law, Open Mind, Peggy Seeger, Peter Paul Van Camp, Ray Kamalay & The Red Hot Peppers, Rick Kane, Robert Priest, Robin and Linda Williams, Ron Hynes, Ron Parks, Rory McLeod, Roy Forbes, Scott Shea, Shari Ulrich, Shingoose, Shirley Eikhard, Soulfish, Streets & Hills, Sunny Tang Kung Fu Lion Dance Troupe, Taj Mahal, Tam Kearney, Teresa Doyle, Texas Tornados, The Fairfield Four, The Holmes Brothers, The New Blue Velvet Band, The Roches, Tom Paxton, Tom Russell, Toronto Morris Men, Two Penny Opera, and Willie Dunn.

1990-1991 audio recordings

File contains items with the following labels: 1990 (Sat-Sun) and 1991 (Fri-Sun). Contents might include the following performers: Ana Coutinho & Ray Montford, Anhai, Anne Walker, Arlene Bishop, Bell & Shore, Bob Snider, Bobby Watt, Brean Derg Muc, Brenda Baker, Buddy Guy, Buffy Sainte-Marie, Caitlin Jenkins, Celtic Gales, Charlie Roby, Cindy Lee Berryhill, Daniel Lanois, David Rea, Dixie Hummingbirds, Doug McArthur, Eagle Heart Drummers, Ed McCurdy, Emmylou Harris, Faith Nolan, Fat Man Waving, Fred Koller, Gayle Ackroyd, Gene Taylor, Grievous Angels, Gwen Swick, Hard Rock Miners, Jack Grunsky, Jackson Delta, Joe King, Jonathan Richman, Karen Gamble, Kathryn Eve, Kim & Jerry Brodey, Len Wallace, Leslie Spit Tree-O, Lynn Miles, Mahlathini & The Mahotella Queens, Mark Stafford & Gordie Johnson, Matthew Fines, Mermaid Café, Merrick Jarrett, Michael Laderoute, Nashville Bluegrass Band, Noah Zacharin, Pamela Lillard, Peter Case, Red Grammer, Roland Kausen & John Saunders, Ron Sexsmith, Rosalie Sorrels, Sara Craig, Six Mile Bridge, Sonny Rhodes, Stompin’ Tom Connors, Sylvia Tyson, Tamarack, Tex Konig, The O’Kanes, The Rankin Family, The Travellers, Tom Gallant, Trinity Singers, Utah Phillips, Uzume Taiko, Violent Femmes, Wayne Toup & Zydecajun, Willie P. Bennett, Ad Vielle que Poura, Ali Absoumoslem Koushkani, Ani DiFranco, Anne Lederman Trio, Ashanti, Maja Bannerman, Bare Bones, Barenaked Ladies, Bob Rae, Bob Wiseman, Bobby Watt, Bourne & MacLeod, Brean Derg Muc, Butch Hancock, Carole LeClair, Cate Friessen, Colin Escott, Colorblind James Experience, Da, Darle Salomaa, Dave Van Ronk, Del McCoury Band, Dinner is Ruined, Dr. Blue, Eugene Ripper with Deadhead Cool, Fairfield Four, Glenelg Full Moon Country Dance Band, Gloria Blizzard, Green Fiddle Morris Dancers, Guy Clark, Hedley Jones, Holger Petersen, Jane Sibbery, Jim Armour & Bill Marwick, Jimmie Dale Gilmore, John and Mary, John Donabie, John Gorka, John Prine, John Wilds, Joseph Romaine, Josephine, Ken Whiteley, Kirk & Magoo, Kobana Acquaah-Harrison, Laine Hoogstraten, Leslie Spit Tree-O, Los Lobos, Lucie Blue Tremblay & Her Band, Lucinda Williams, Mack MacKenzie & Stuart MacKenzie, Michael Pintard, Michael White, Mike Woods, Mitch Podolak, Moxy Fruvous, Polka Dogs, Pops Staples, Rambling Jack Elliott, Rick Fielding, Robert Penn, Robert Priest, Roy Harper, Sara Craig, Saturnalia, Shingoose, Shirley Eikhard, Slowpoke, Southern Soul, Stephen Fearing, Sun Rhythm Section, Tam Kearney, The Big Commotion, The Lost Dakotas, Tight Little Island, Tom Lewis, Tony Quarrington, Whole Loaft Theatre, and Wyckham Porteous.

1988, 1989, 1990 audio recordings

File contains items with the following labels:1988, 1989, and 1990 (Friday). Contents might include the following performers: Al Simmons, Alan Jones, Andrew Cash, Anne Lederman, Arlene Mantle, Arlo Guthrie, Billy Britton, Bob Bossin, Bonnie Raitt, Colleen Peterson, Country Vaudeville, Curtis Driedger, Diana Braithwaite, Donovan, Eldon Cooper, Ellen McIlwaine, Eric Nagler, Foster & Lloyd, Jim Rider, John Allan Cameron, John Cephas and Phil Wiggins, John Hammond, John Hartford, John Hiatt, John Prine, Jonathan Edwards, Ken Whiteley, Lawrence ‘Teddy Boy’Houle, Leo Kottke, Losier MacKenzie & Christopher, Loudon Wainwright III, Lyle Lovett, Magoo, Maria Muldaur, Messenjah, Michal Hasek, Moses Rascoe, Nazka, New Grass Revival, Norm Hacking, Paul James, Ricky Skaggs, Roger McGuinn, San Murata and Terry Jones, Saul Broudy, Steve Fuller, Taj Mahal, The Barra MacNeils, The Cranberry Lake Jug Band, The Ebb & Flow Fiddlers, The Filipino Dancers, The Flying Bulgar Klezmer Band, The Harbord Trio, The Red River Jiggers, The Shevchenko Musical Ensemble, The Toronto Morris Men, The Whole Loaf Theatre, Tip Splinter, Tom Chapin, Tony Quarrington, Tracy Chapman, Amos Garrett, Attila the Stockbroker, Bobby King & Terry Evans, Cathy Stephens, Christine Lavin, Cromdale, Darden Smith, David Lindley, Denise Donlon, Dobbs Kessenger & Allinder, Eldon Cooper, Ellen McIlwaine, Eric Andersen, Ethel Caffie-Austin, Eyuphuro, Garnet Rogers, Gary Christl, Guy Clark, Holger Petersen, J. David Lindsay, Jackson Browne, Jane Sibbery, John Hiatt, June Tabor, Kate and Anna McGarrigle, Lennie Gallant, Loudon Wainwright III, Mary Margaret O’Hara, Melissa Etheridge, Melwood Cutlery, Mitch Podolak, O.J. Anderson, Odetta, Paul Mills, Peter Sussman, Philip Tabane & Malombo, Phranc, Rick & Judy, Rosalie Goldstein, Rosalie Sorrels, Son Thomas, Spirit of the West, Stephen Fearing, Steve Fuller, Teresa Doyle, The Griffin Family, The Men They Couldn’t Hang, The Razorbacks, The Samples Brothers, The Toronto Women’s Blues Review, Tip Splinter, Tom Lewis, Tom Wilson & Border Bluegrass, Toronto Women’s Sword, Tuck & Patti, Two, Weddings Parties Anything, Ana Coutinho & Ray Montford, Anhai, Anne Walker, Arlene Bishop, Bell & Shore, Bob Snider, Bobby Watt, Brean Derg Muc, Brenda Baker, Buddy Guy, Buffy Sainte-Marie, Caitlin Jenkins, Celtic Gales, Charlie Roby, Cindy Lee Berryhill, Daniel Lanois, David Rea, Dixie Hummingbirds, Doug McArthur, Eagle Heart Drummers, Ed McCurdy, Emmylou Harris, Faith Nolan, Fat Man Waving, Fred Koller, Gayle Ackroyd, Gene Taylor, Grievous Angels, Gwen Swick, Hard Rock Miners, Jack Grunsky, Jackson Delta, Joe King, Jonathan Richman, Karen Gamble, Kathryn Eve, Kim & Jerry Brodey, Len Wallace, Leslie Spit Tree-O, Lynn Miles, Mahlathini & The Mahotella Queens, Mark Stafford & Gordie Johnson, Matthew Fines, Mermaid Café, Merrick Jarrett, Michael Laderoute, Nashville Bluegrass Band, Noah Zacharin, Pamela Lillard, Peter Case, Red Grammer, Roland Kausen & John Saunders, Ron Sexsmith, Rosalie Sorrels, Sara Craig, Six Mile Bridge, Sonny Rhodes, Stompin’ Tom Connors, Sylvia Tyson, Tamarack, Tex Konig, The O’Kanes, The Rankin Family, The Travellers, Tom Gallant, Trinity Singers, Utah Phillips, Uzume Taiko, Violent Femmes, Wayne Toup & Zydecajun, and Willie P. Bennett.

1985-1986, 1988 audio recordings

File contains items with the following labels: 1985 (#103-120), 1986 (#1-32), and 1988. Contents might include the following performers: Arlene Mantle, Art Ellefson and the Huron Brothers, Bare Necessities, Barney Cummings, Barry O’Neill, Bill Usher, Blind John Davis, Capercaillie, Cathy Fink, Chris Whiteley and Caitlin Hanford, Curtis Driedger and the Cee Dees, Dalglish Larsen and Sutherland, Eileen McGann, Eldon Cooper, Enoch Kent, Eric Nagler, Friends of Fiddler’s Green, Garnet Rogers, Georgia Sea Island Singers, Goat’s Head Morris, Grupo Taller, Ian Tyson, Izvor, Jane Voss and Hoyle Osborne, Janet Wason, Jim Payne and Kelly Russell with Emile Benoit, John Kenny, John Prine, Jon Sirkis, Kate and Anna McGarrigle, Ken Bloom, Manteca, Margaret Christl, Marie Hare, Marie-Lynn Hammond, Murray McLauchlan, Murray Smith, Norman Blake and the Rising Fawn String Ensemble, Pandit Sharda Sahai, Percy Danforth, Pete and Ellen Vigour, Peter Bellamy, Poculi Luique Societas, Professor Chalupka’s Celebrated Singing School, Rare Air, Rick Avery and Judy Greenhill, Saul Broudy, Sneezy Waters, Sylvia Tyson, The Fiddle Puppets with Steve Hickman, The Frank Wakefield Band featuring Summit, The Greenwood Steppers, The Marcel Messervier All-Stars, The Original Hurdy Gurdy Man and Lady, Valcartier Dance Band, Whole Loaf Theatre, Yank Rachell and Peter Roller, Asa and the Ogendengbe Drummers, Bill Staines, Bob Brozman, Bob Carlin, Bread and Roses Morris Dancers, Brian Gillie and Debby Cornwell, Cliff Eberhardt, Colleen Peterson, Cranberry Lake Jug Band, Dave Van Ronk, Don Bell, Don Stiernberg, Dr. Bandoli’s Travelling Goodtime Show, Ed McCurdy, Eileen McGann, Enoch Kent, Gleeclub, Hop Frogs, Ira Bernstein, Ish and Lenny, Jackie Washington, Jamie Snider, Jethro Burns, Jim MacMillan, Joan Baez, Joel Mabus, John Cunningham, John McCutcheon, John Renbourn, Kathy Anderson, Kitty Donohue, Loreena McKinnett, Mark Haines and the Zippers, Michael Ross, Mose Scarlett, Orrin Star, Owen McBride, Paul James, Ray Kamalay, Red Hot Peppers, Sneezy Waters, Stefan Grossman, Sylvie Toupin, The Mulligan Dancers, The Ontario Rhythm Cloggers, Those Fabulous Clichés, Tip Splinter and Friends, Al Simmons, Alan Jones, Andrew Cash, Anne Lederman, Arlene Mantle, Arlo Guthrie, Billy Britton, Bob Bossin, Bonnie Raitt, Colleen Peterson, Country Vaudeville, Curtis Driedger, Diana Braithwaite, Donovan, Eldon Cooper, Ellen McIlwaine, Eric Nagler, Foster & Lloyd, Jim Rider, John Allan Cameron, John Cephas and Phil Wiggins, John Hammond, John Hartford, John Hiatt, John Prine, Jonathan Edwards, Ken Whiteley, Lawrence ‘Teddy Boy’Houle, Leo Kottke, Losier MacKenzie & Christopher, Loudon Wainwright III, Lyle Lovett, Magoo, Maria Muldaur, Messenjah, Michal Hasek, Moses Rascoe, Nazka, New Grass Revival, Norm Hacking, Paul James, Ricky Skaggs, Roger McGuinn, San Murata and Terry Jones, Saul Broudy, Steve Fuller, Taj Mahal, The Barra MacNeils, The Cranberry Lake Jug Band, The Ebb & Flow Fiddlers, The Filipino Dancers, The Flying Bulgar Klezmer Band, The Harbord Trio, The Red River Jiggers, The Shevchenko Musical Ensemble, The Toronto Morris Men, The Whole Loaf Theatre, Tip Splinter, Tom Chapin, Tony Quarrington, and Tracy Chapman.

1984, 1985 audio recordings

File contains items with the following labels: 1984 (#28-71) and 1985 (#1-102). Contents might include the following performers: A Trip To Ireland, Al Simmons, Chris Whiteley and Caitlin Hanford, Dick Smith and “Syncona”, Don McLean, Eclectricity, Eric Nagler, Friends of Fiddler’s Green, Harlem Blues and Jazz Band, Hotfoot Quintet, Jackie Washington, Jim Payne, John Hartford, John Roberts and Tony Barrand, Ken Whiteley and the Paradise Revue, La Bottine Souriante, Linda Morrison, Michael Cooney, Muddy York, Percy Danforth, Prairie Oyster, Rufus Guinchard, Sam Hinton, Sandy Bradley and The Small Wonder Stringband, Steve Goodman, Thames Valley Morris, The Greenwood Steppers, The John Arpin Ragtime Ensemble, The Legendary Blues Band, The Schryer Family, Traditional Arab Music Ensemble, Whole Loaf Theatre, Arlene Mantle, Art Ellefson and the Huron Brothers, Bare Necessities, Barney Cummings, Barry O’Neill, Bill Usher, Blind John Davis, Capercaillie, Cathy Fink, Chris Whiteley and Caitlin Hanford, Curtis Driedger and the Cee Dees, Dalglish Larsen and Sutherland, Eileen McGann, Eldon Cooper, Enoch Kent, Eric Nagler, Friends of Fiddler’s Green, Garnet Rogers, Georgia Sea Island Singers, Goat’s Head Morris, Grupo Taller, Ian Tyson, Izvor, Jane Voss and Hoyle Osborne, Janet Wason, Jim Payne and Kelly Russell with Emile Benoit, John Kenny, John Prine, Jon Sirkis, Kate and Anna McGarrigle, Ken Bloom, Manteca, Margaret Christl, Marie Hare, Marie-Lynn Hammond, Murray McLauchlan, Murray Smith, Norman Blake and the Rising Fawn String Ensemble, Pandit Sharda Sahai, Percy Danforth, Pete and Ellen Vigour, Peter Bellamy, Poculi Luique Societas, Professor Chalupka’s Celebrated Singing School, Rare Air, Rick Avery and Judy Greenhill, Saul Broudy, Sneezy Waters, Sylvia Tyson, The Fiddle Puppets with Steve Hickman, The Frank Wakefield Band featuring Summit, The Greenwood Steppers, The Marcel Messervier All-Stars, The Original Hurdy Gurdy Man and Lady, Valcartier Dance Band, Whole Loaf Theatre, and Yank Rachell and Peter Roller.

1982, 1984 audio recordings

File contains items with the following labels: 1982 (#19-100) and 1984 ( #11, 15-16, 21, 23, 25, 27). Contents might include the following performers: Alex Mulligan, Alex Sinclair, Audrey Armstrong, Barney Cummings, Betty Matheson, Beverlie Robertson Andrea Haddad and Marylyn Peringer, Bill Russell, Bim, Bobby and Leonard George, Camille et Claude Brochu, Carl Grexton, Chick Roberts, Chris Whiteley and Caitlan Hanford, Colin Linden, Connie Kaldor, Dan Yashinsky, David Campbell, Diamond Joe White, Donald Poliquin, Eritage, Ferron, Figgy Duff, Friends of Fiddler’s Green, Gerineldo, Gertrude Story, Gilles Roy, Graham and Eleanor Townsend, Grandy Fagan, Green Fiddle Morris, Grizzly Frank Metcalf, Hock, Ian Tamblyn, Jane Siberry, Jarvis Benoit Quartet, Jim Sky’s Iroquois Dancers, John Allan Cameron, Jopee Kiguktak, Kelly Russell Jim Payne Rufus Guinchard and Ron Felix, Ken Bloom, Ken Whiteley, La Bottine Souriante, La Parenté, Les Danseurs d’la Vallée Saint-Jean, Lindsay Staples, Marcel, Margaret Christl, Messervier, Michael Ondaatje, Mort Max and MacNeil, Mose Scarlett, Na Cabarfeidh, Nancy White, Phil Thomas, Reed Needles, Rick Avery & Judy Greenhill, Rita MacNeil, Robert Paquette, Rodney Brown, Sally Jaeger, Sandra Beech, Sneezy Waters, Stan Rogers, Stewart Cameron, Stringband, Sylvain Lelievre, T.D.McAvity, Takeo Yamashiro, The Cape Breton Symphony, The Ladies Choice Bluegrass Band, The Mulligan Dancers, Tim Rogers, Valdy, Whole Loaf Theatre, Winston Wuttenee, A Trip To Ireland, Al Simmons, Chris Whiteley and Caitlin Hanford, Dick Smith and “Syncona”, Don McLean, Eclectricity, Eric Nagler, Friends of Fiddler’s Green, Harlem Blues and Jazz Band, Hotfoot Quintet, Jackie Washington, Jim Payne, John Hartford, John Roberts and Tony Barrand, Ken Whiteley and the Paradise Revue, La Bottine Souriante, Linda Morrison, Michael Cooney, Muddy York, Percy Danforth, Prairie Oyster, Rufus Guinchard, Sam Hinton, Sandy Bradley and The Small Wonder Stringband, Steve Goodman, Thames Valley Morris, The Greenwood Steppers, The John Arpin Ragtime Ensemble, The Legendary Blues Band, The Schryer Family, Traditional Arab Music Ensemble, and Whole Loaf Theatre.

1979-1980, 1982 audio recordings

File contains items with the following labels: 1979 (#60-97), 1980 (#85-91), and 1982 (#1-18). Contents might include the following performers: Alice Gerrard, Andy Barrand, Bessie Jones, Big Redd Ford, Bob Janzen, Brother Blue, Caroline Parry, Chick Roberts, Claudia Schmidt, Colleen Peterson, Dave Essig, De Danann, Denis and Dick Lepage, Doug and Frank Quimby, Eugene O’Donnell, Frankie Armstrong, Gove Scrivenor, Graham and Eleanor Townsend, Green Fiddle Morris, Green Grass Cloggers, Jim Post, John Hammond, John Jackson, Ken Bloom, Lanie and Andy Melamed, Lorne Brass, Louise Breton & Jean Pierre Lachance, Marie Whitney-Hare, Mick Moloney, Mike Seeger, Na Cabar Feidh, No Relation, Pierre Bensusan, Rick Avery, Robert Paquette, Rudy Meeks & Station Road with Dr. Denis LePage, Sady Courville and Dennis McGee,, Sam Hinton, Sandra Beech, Sandy Byer, Stan Rogers, Steve Hansen, Sukay, The Folktellers, The Honolulu Heartbreakers, The Original Sloth Band, The Red Clay Ramblers, The Word Weavers, Tom Paxton, Tony Bird, Winnie Winston, Al Brisco, Beverlie Robertson, Bill Russell, Bluma Schonbrun, Chick Roberts, Colin Linden, Companeros, Connie Kaldor, Dan Yashinsky, David Bromberg, Downchild Blues Band, Enoch Kent, Fred Penner, Friends of Fiddler’s Green, John McLeod, Jose Pepe Castillo Y Estampa Criolla, Klaas Van Graft, Mendelson Joe, Michael Pickett, Morgan Davis, Olga Sandolowich, Robert Jr. Lockwood/Johnny Shines Band, Robert Paquette, Ron Dann, Sandra Beech, Sandy Starkman, Spadina Road Tabernacle Band, Sweet Honey in the Rock, Tex Koenig, The Frantics, Truths and Rights, Alex Mulligan, Alex Sinclair, Audrey Armstrong, Barney Cummings, Betty Matheson, Beverlie Robertson Andrea Haddad and Marylyn Peringer, Bill Russell, Bim, Bobby and Leonard George, Camille et Claude Brochu, Carl Grexton, Chick Roberts, Chris Whiteley and Caitlan Hanford, Colin Linden, Connie Kaldor, Dan Yashinsky, David Campbell, Diamond Joe White, Donald Poliquin, Eritage, Ferron, Figgy Duff, Friends of Fiddler’s Green, Gerineldo, Gertrude Story, Gilles Roy, Graham and Eleanor Townsend, Grandy Fagan, Green Fiddle Morris, Grizzly Frank Metcalf, Hock, Ian Tamblyn, Jane Siberry, Jarvis Benoit Quartet, Jim Sky’s Iroquois Dancers, John Allan Cameron, Jopee Kiguktak, Kelly Russell Jim Payne Rufus Guinchard and Ron Felix, Ken Bloom, Ken Whiteley, La Bottine Souriante, La Parenté, Les Danseurs d’la Vallée Saint-Jean, Lindsay Staples, Marcel, Margaret Christl, Messervier, Michael Ondaatje, Mort Max and MacNeil, Mose Scarlett, Na Cabarfeidh, Nancy White, Phil Thomas, Reed Needles, Rick Avery & Judy Greenhill, Rita MacNeil, Robert Paquette, Rodney Brown, Sally Jaeger, Sandra Beech, Sneezy Waters, Stan Rogers, Stewart Cameron, Stringband, Sylvain Lelievre, T.D.McAvity, Takeo Yamashiro, The Cape Breton Symphony, The Ladies Choice Bluegrass Band, The Mulligan Dancers, Tim Rogers, Valdy, Whole Loaf Theatre, and Winston Wuttenee.

1978-1979 audio recordings

File contains items with the following labels: 1978 (#46-85) and 1979 (#1-62). Contents might include the following performers: Abraham Kobena Adzinyah, Barbara Salsberg, Barde, Bill Russell, Bob Janzen, Bram Morrison, Caroline Parry, Cathy Fink and Duck Donald, Chris Whiteley, Denis Guénette, Donnie and Gina Gilchrist, Downchild Blues Band, Emile Benoit, Enoch Kent, Eritage, Friends of Fiddler’s Green, Ginette Dubois Roy & Claude Brochu, Graham Townsend, Green Fiddle Morris, Green Grass Cloggers, Hedy West, Huxtable Chirstenson & Hood, James “Yank” Rachel, Jane Sapp, Jay McShann Claude Williams and Paul Gunther, Jean Redpath, Jim Ringer & Mary McCaslin, Joe and Antoinette McKenna, John Roberts and Tony Barrand, Kelley Russell, Lennox Gavan, Leon Redbone, Lois Lilienstein, Marian & Eileen Tobin and Dyan Firth, Michael Cooney, Paul Geremia, Paula Yaa Johnson, Peter Bellamy, Peter Paul Van Camp, Phillipe Bruneau, Poculi Ludique Societas, Sandy Starkman, Seamus and Manus McGuire, Shambhu Das, Sharon Hampson, Stan Dueck, Steve Goodman, T’Aidonia Tis Elliadas, Tackie Ofori and Freeman Donkor, The Ensemble, The Folktellers, The Hotmud Family, The Watersons, The Zion Harmonizers, Tony Molesworth, Wade and Julia Mainer with Edd Bryant, Whole Loaf Theatre, Alice Gerrard, Andy Barrand, Bessie Jones, Big Redd Ford, Bob Janzen, Brother Blue, Caroline Parry, Chick Roberts, Claudia Schmidt, Colleen Peterson, Dave Essig, De Danann, Denis and Dick Lepage, Doug and Frank Quimby, Eugene O’Donnell, Frankie Armstrong, Gove Scrivenor, Graham and Eleanor Townsend, Green Fiddle Morris, Green Grass Cloggers, Jim Post, John Hammond, John Jackson, Ken Bloom, Lanie and Andy Melamed, Lorne Brass, Louise Breton & Jean Pierre Lachance, Marie Whitney-Hare, Mick Moloney, Mike Seeger, Na Cabar Feidh, No Relation, Pierre Bensusan, Rick Avery, Robert Paquette, Rudy Meeks & Station Road with Dr. Denis LePage, Sady Courville and Dennis McGee,, Sam Hinton, Sandra Beech, Sandy Byer, Stan Rogers, Steve Hansen, Sukay, The Folktellers, The Honolulu Heartbreakers, The Original Sloth Band, The Red Clay Ramblers, The Word Weavers, Tom Paxton, Tony Bird, and Winnie Winston.

1977-1978 audio recordings

File contains items with the following labels: 1977 (#80-117) and 1978 (#1-45). Contents might include the following performers: Afro-Caribbean Theatre Workshop, Alain Lamontagne, Aly Bain, Andrea Haddad and Janet McNaughton, Andrew Beddoe, Ballet De Colombia, Barry O’Neill, Bob Janzen, Comhaltas Ceoltoiri Eireann, Dan Womuck, David Amram, David Campbell, Denis Coté, Dick Smith and Syncona, Edmond & Quentin Badoux, Fred Breunig, Gene Kelly, Gilles Losier, Hank Bradley and Jody Stecher, Ian Robb, Jean Carignan, John Allan Cameron, John Hammond, Joseph Spence, Kate and Anna McGarrigle, Kebreiz, Kevin Mitchell, Lonnie Pitchford, Louis Boudreault, Louis Killen, Lydia Mendoza, Margaret Christl, Margot Kearney, Mariposa Morris Men, Martyn Wyndham-Read, Mike Seeger, Norman Kennedy, Ola Belle Reed and Family, Otis Pierce, Paul Siebel, Peg Leg Sam, Rising Star Fife and Drum Band, Rita MacNeil, Robert Paquette, Stan Rogers, Steve Hansen, Taj Mahal, The Balfa Freres, The Bannerman Family, The Humber River Valley Boys, The Victor Jara Folklore Group, Tom Anderson, Tommy Jarrell, Tony Barrand, Toronto Area Bluegrass Committee, Utah Phillips, Abraham Kobena Adzinyah, Barbara Salsberg, Barde, Bill Russell, Bob Janzen, Bram Morrison, Caroline Parry, Cathy Fink and Duck Donald, Chris Whiteley, Denis Guénette, Donnie and Gina Gilchrist, Downchild Blues Band, Emile Benoit, Enoch Kent, Eritage, Friends of Fiddler’s Green, Ginette Dubois Roy & Claude Brochu, Graham Townsend, Green Fiddle Morris, Green Grass Cloggers, Hedy West, Huxtable Chirstenson & Hood, James “Yank” Rachel, Jane Sapp, Jay McShann Claude Williams and Paul Gunther, Jean Redpath, Jim Ringer & Mary McCaslin, Joe and Antoinette McKenna, John Roberts and Tony Barrand, Kelley Russell, Lennox Gavan, Leon Redbone, Lois Lilienstein, Marian & Eileen Tobin and Dyan Firth, Michael Cooney, Paul Geremia, Paula Yaa Johnson, Peter Bellamy, Peter Paul Van Camp, Phillipe Bruneau, Poculi Ludique Societas, Sandy Starkman, Seamus and Manus McGuire, Shambhu Das, Sharon Hampson, Stan Dueck, Steve Goodman, T’Aidonia Tis Elliadas, Tackie Ofori and Freeman Donkor, The Ensemble, The Folktellers, The Hotmud Family, The Watersons, The Zion Harmonizers, Tony Molesworth, Wade and Julia Mainer with Edd Bryant, and Whole Loaf Theatre.

1977 audio recordings

File contains items with the following labels: 1977 (#2-79). Contents might include the following performers: Afro-Caribbean Theatre Workshop, Alain Lamontagne, Aly Bain, Andrea Haddad and Janet McNaughton, Andrew Beddoe, Ballet De Colombia, Barry O’Neill, Bob Janzen, Comhaltas Ceoltoiri Eireann, Dan Womuck, David Amram, David Campbell, Denis Coté, Dick Smith and Syncona, Edmond & Quentin Badoux, Fred Breunig, Gene Kelly, Gilles Losier, Hank Bradley and Jody Stecher, Ian Robb, Jean Carignan, John Allan Cameron, John Hammond, Joseph Spence, Kate and Anna McGarrigle, Kebreiz, Kevin Mitchell, Lonnie Pitchford, Louis Boudreault, Louis Killen, Lydia Mendoza, Margaret Christl, Margot Kearney, Mariposa Morris Men, Martyn Wyndham-Read, Mike Seeger, Norman Kennedy, Ola Belle Reed and Family, Otis Pierce, Paul Siebel, Peg Leg Sam, Rising Star Fife and Drum Band, Rita MacNeil, Robert Paquette, Stan Rogers, Steve Hansen, Taj Mahal, The Balfa Freres, The Bannerman Family, The Humber River Valley Boys, The Victor Jara Folklore Group, Tom Anderson, Tommy Jarrell, Tony Barrand, Toronto Area Bluegrass Committee, and Utah Phillips.

[1976?], 1982 audio recordings

File like contains items from 1976 and contains items with the following labels: 1982. Contents might include the following performers: Aidan O’Hara, Alanis Obomsawin, Alice Gerrard, Alistair Anderson, Archie Fisher, Atilogu Afrika, Bill Usher, Bob Janzen, Bram Morrison, Chick Roberts, Chris Rawlings, Cobi Schreijer, Colleen Peterson, Dave Essig, David Wilcox, Denis Coté, Enoch Kent, Floyd Westerman, Fred Breunig, Gamble Rogers, Gilles Losieer, Humber River Valley Boys, Jackie Washington, John Arpin, John Jackson, John Roberts & Tony Barrand, Ken Bloom, Kenny Jackson, Lamar Grier, Larry Hanks, Les Gens de Mon Pays, Lily May Ledford, Lois Liliesnstein, Margaret Christl, Margaret MacArthur, Mariposa Morris Men, Michael Cooney, Mike Seeger, Myrna Lorrie, Nancy Schimmel and Carole Leita, Norman Kennedy, Original Sloth Band, Owen McBride, Penny Lang, Percy Danforth, Randev Pandit, Rev. Pearly Brown, Robert Paquette, Robert Pete Williams, Roscoe Holcomb, Rufus Guinchard, Sandy Starkman, Selyani, Sharon Hampson, Shelley Garshowitz, Shelley Posen, Shingoose, Alex Mulligan, Alex Sinclair, Audrey Armstrong, Barney Cummings, Betty Matheson, Beverlie Robertson Andrea Haddad and Marylyn Peringer, Bill Russell, Bim, Bobby and Leonard George, Camille et Claude Brochu, Carl Grexton, Chick Roberts, Chris Whiteley and Caitlan Hanford, Colin Linden, Connie Kaldor, Dan Yashinsky, David Campbell, Diamond Joe White, Donald Poliquin, Eritage, Ferron, Figgy Duff, Friends of Fiddler’s Green, Gerineldo, Gertrude Story, Gilles Roy, Graham and Eleanor Townsend, Grandy Fagan, Green Fiddle Morris, Grizzly Frank Metcalf, Hock, Ian Tamblyn, Jane Siberry, Jarvis Benoit Quartet, Jim Sky’s Iroquois Dancers, John Allan Cameron, Jopee Kiguktak, Kelly Russell Jim Payne Rufus Guinchard and Ron Felix, Ken Bloom, Ken Whiteley, La Bottine Souriante, La Parenté, Les Danseurs d’la Vallée Saint-Jean, Lindsay Staples, Marcel, Margaret Christl, Messervier, Michael Ondaatje, Mort Max and MacNeil, Mose Scarlett, Na Cabarfeidh, Nancy White, Phil Thomas, Reed Needles, Rick Avery & Judy Greenhill, Rita MacNeil, Robert Paquette, Rodney Brown, Sally Jaeger, Sandra Beech, Sneezy Waters, Stan Rogers, Stewart Cameron, Stringband, Sylvain Lelievre, T.D.McAvity, Takeo Yamashiro, The Cape Breton Symphony, The Ladies Choice Bluegrass Band, The Mulligan Dancers, Tim Rogers, Valdy, Whole Loaf Theatre, and Winston Wuttenee.

1976 audio recordings

File contains items with the following labels: 1976. Contents might include the following performers: Aidan O’Hara, Alanis Obomsawin, Alice Gerrard, Alistair Anderson, Archie Fisher, Atilogu Afrika, Bill Usher, Bob Janzen, Bram Morrison, Chick Roberts, Chris Rawlings, Cobi Schreijer, Colleen Peterson, Dave Essig, David Wilcox, Denis Coté, Enoch Kent, Floyd Westerman, Fred Breunig, Gamble Rogers, Gilles Losieer, Humber River Valley Boys, Jackie Washington, John Arpin, John Jackson, John Roberts & Tony Barrand, Ken Bloom, Kenny Jackson, Lamar Grier, Larry Hanks, Les Gens de Mon Pays, Lily May Ledford, Lois Liliesnstein, Margaret Christl, Margaret MacArthur, Mariposa Morris Men, Michael Cooney, Mike Seeger, Myrna Lorrie, Nancy Schimmel and Carole Leita, Norman Kennedy, Original Sloth Band, Owen McBride, Penny Lang, Percy Danforth, Randev Pandit, Rev. Pearly Brown, Robert Paquette, Robert Pete Williams, Roscoe Holcomb, Rufus Guinchard, Sandy Starkman, Selyani, Sharon Hampson, Shelley Garshowitz, Shelley Posen, and Shingoose.

1975-1976 audio recordings

File contains items with the following labels: 1975 (#57-67) and 1976 (#1-1-2-3). Contents might include the following performers: Adam Mitchell, Afro-Caribbean Theatre Workshop, Alanis Obomsawin, Art Rosenbaum, Atilogu Afrika, Barry O’Neill, Bill Usher, Blind John Davis, Bob Janzen, Boys of the Lough, Buell Kazee, Charlie Chin, Dave Essig, David Amram, David Bromberg, David Jones, Dennis McGee, Dick Smith, Edmond Badoux & Quentin, Enoch Kent, Frank MacArthur, George Sawa, Glenn Ohrlin, Grant Rogers, Ian Robb, J.P. Ringwort and Friends, Jean Paul Beaulieu, Jerry Gray, Joe Heaney, John Allan Cameron, John Arpin, John Donald Cameron, Johnny Shines, Joseph Bouchard, Karcajou, Kate and Anna McGarrigle, Ken Bloom, Kilby Snow, Larry Johnson, Lois Lilienstein, Lucy Cormier, Maggi Peirce, Malvina Reynolds, Margaret Bennett Knight, Margaret Christl, Margaret MacArthur, Martin Bogan & Armstrong, Michael Cooney, Ola Belle Reed, Owen McBride, Pat Byrne, Philippe Bruneau Yvan Brault & Gilles Losier, Raffi, Ramblin’ Jack Elliot, Rick Avery, Rita MacNeil, Robbie MacNeill, Robert Paquette, Rosalie Sorrels, Rufus Guinchard, S.D. Courville & Marc Savoy, Sarah Ogan Gunning, Stan Duek, Stan Rogers, Sweet Honey in the Rock, The Lillie Brothers, the Original Sloth Band, Tommy Makem, Tony Barrand & John Roberts, Toronto Sacred Harp Singers, Utah Phillips, Vera Johnson, Willie P. Bennett, Winston Fitzgerald, Aidan O’Hara, Alanis Obomsawin, Alice Gerrard, Alistair Anderson, Archie Fisher, Atilogu Afrika, Bill Usher, Bob Janzen, Bram Morrison, Chick Roberts, Chris Rawlings, Cobi Schreijer, Colleen Peterson, Dave Essig, David Wilcox, Denis Coté, Enoch Kent, Floyd Westerman, Fred Breunig, Gamble Rogers, Gilles Losieer, Humber River Valley Boys, Jackie Washington, John Arpin, John Jackson, John Roberts & Tony Barrand, Ken Bloom, Kenny Jackson, Lamar Grier, Larry Hanks, Les Gens de Mon Pays, Lily May Ledford, Lois Liliesnstein, Margaret Christl, Margaret MacArthur, Mariposa Morris Men, Michael Cooney, Mike Seeger, Myrna Lorrie, Nancy Schimmel and Carole Leita, Norman Kennedy, Original Sloth Band, Owen McBride, Penny Lang, Percy Danforth, Randev Pandit, Rev. Pearly Brown, Robert Paquette, Robert Pete Williams, Roscoe Holcomb, Rufus Guinchard, Sandy Starkman, Selyani, Sharon Hampson, Shelley Garshowitz, Shelley Posen, and Shingoose.

1975 audio recordings

File contains items with the following labels: 1975 (#41-56). Contents might include the following performers: Adam Mitchell, Afro-Caribbean Theatre Workshop, Alanis Obomsawin, Art Rosenbaum, Atilogu Afrika, Barry O’Neill, Bill Usher, Blind John Davis, Bob Janzen, Boys of the Lough, Buell Kazee, Charlie Chin, Dave Essig, David Amram, David Bromberg, David Jones, Dennis McGee, Dick Smith, Edmond Badoux & Quentin, Enoch Kent, Frank MacArthur, George Sawa, Glenn Ohrlin, Grant Rogers, Ian Robb, J.P. Ringwort and Friends, Jean Paul Beaulieu, Jerry Gray, Joe Heaney, John Allan Cameron, John Arpin, John Donald Cameron, Johnny Shines, Joseph Bouchard, Karcajou, Kate and Anna McGarrigle, Ken Bloom, Kilby Snow, Larry Johnson, Lois Lilienstein, Lucy Cormier, Maggi Peirce, Malvina Reynolds, Margaret Bennett Knight, Margaret Christl, Margaret MacArthur, Martin Bogan & Armstrong, Michael Cooney, Ola Belle Reed, Owen McBride, Pat Byrne, Philippe Bruneau Yvan Brault & Gilles Losier, Raffi, Ramblin’ Jack Elliot, Rick Avery, Rita MacNeil, Robbie MacNeill, Robert Paquette, Rosalie Sorrels, Rufus Guinchard, S.D. Courville & Marc Savoy, Sarah Ogan Gunning, Stan Duek, Stan Rogers, Sweet Honey in the Rock, The Lillie Brothers, the Original Sloth Band, Tommy Makem, Tony Barrand & John Roberts, Toronto Sacred Harp Singers, Utah Phillips, Vera Johnson, Willie P. Bennett, and Winston Fitzgerald.

1975 audio recordings

File contains items with the following labels: 1975 (#25-40). Contents might include the following performers: Adam Mitchell, Afro-Caribbean Theatre Workshop, Alanis Obomsawin, Art Rosenbaum, Atilogu Afrika, Barry O’Neill, Bill Usher, Blind John Davis, Bob Janzen, Boys of the Lough, Buell Kazee, Charlie Chin, Dave Essig, David Amram, David Bromberg, David Jones, Dennis McGee, Dick Smith, Edmond Badoux & Quentin, Enoch Kent, Frank MacArthur, George Sawa, Glenn Ohrlin, Grant Rogers, Ian Robb, J.P. Ringwort and Friends, Jean Paul Beaulieu, Jerry Gray, Joe Heaney, John Allan Cameron, John Arpin, John Donald Cameron, Johnny Shines, Joseph Bouchard, Karcajou, Kate and Anna McGarrigle, Ken Bloom, Kilby Snow, Larry Johnson, Lois Lilienstein, Lucy Cormier, Maggi Peirce, Malvina Reynolds, Margaret Bennett Knight, Margaret Christl, Margaret MacArthur, Martin Bogan & Armstrong, Michael Cooney, Ola Belle Reed, Owen McBride, Pat Byrne, Philippe Bruneau Yvan Brault & Gilles Losier, Raffi, Ramblin’ Jack Elliot, Rick Avery, Rita MacNeil, Robbie MacNeill, Robert Paquette, Rosalie Sorrels, Rufus Guinchard, S.D. Courville & Marc Savoy, Sarah Ogan Gunning, Stan Duek, Stan Rogers, Sweet Honey in the Rock, The Lillie Brothers, the Original Sloth Band, Tommy Makem, Tony Barrand & John Roberts, Toronto Sacred Harp Singers, Utah Phillips, Vera Johnson, Willie P. Bennett, and Winston Fitzgerald.

1975 audio recordings

File contains items with the following labels: 1975 (#9-24). Contents might include the following performers: Adam Mitchell, Afro-Caribbean Theatre Workshop, Alanis Obomsawin, Art Rosenbaum, Atilogu Afrika, Barry O’Neill, Bill Usher, Blind John Davis, Bob Janzen, Boys of the Lough, Buell Kazee, Charlie Chin, Dave Essig, David Amram, David Bromberg, David Jones, Dennis McGee, Dick Smith, Edmond Badoux & Quentin, Enoch Kent, Frank MacArthur, George Sawa, Glenn Ohrlin, Grant Rogers, Ian Robb, J.P. Ringwort and Friends, Jean Paul Beaulieu, Jerry Gray, Joe Heaney, John Allan Cameron, John Arpin, John Donald Cameron, Johnny Shines, Joseph Bouchard, Karcajou, Kate and Anna McGarrigle, Ken Bloom, Kilby Snow, Larry Johnson, Lois Lilienstein, Lucy Cormier, Maggi Peirce, Malvina Reynolds, Margaret Bennett Knight, Margaret Christl, Margaret MacArthur, Martin Bogan & Armstrong, Michael Cooney, Ola Belle Reed, Owen McBride, Pat Byrne, Philippe Bruneau Yvan Brault & Gilles Losier, Raffi, Ramblin’ Jack Elliot, Rick Avery, Rita MacNeil, Robbie MacNeill, Robert Paquette, Rosalie Sorrels, Rufus Guinchard, S.D. Courville & Marc Savoy, Sarah Ogan Gunning, Stan Duek, Stan Rogers, Sweet Honey in the Rock, The Lillie Brothers, the Original Sloth Band, Tommy Makem, Tony Barrand & John Roberts, Toronto Sacred Harp Singers, Utah Phillips, Vera Johnson, Willie P. Bennett, and Winston Fitzgerald.

1974-1975 audio recordings

File contains items with the following labels: 1974 and 1975. Contents might include the following performers: Adam Mitchell, Alanis Obomsawin, Alice Gerrard & Mike Seeger, Almeda Riddle, Angele Arsenault, Bai Konte, Bessie Jones & Family, Bruce Cockburn, Bukka White, Carlos Valladrares, Chris Rawlings, Dave Essig, David Amram, Diana Marcowitz, Elizabeth Cotton, Fenning’s All-Star String Band, George Sawa, Gilles Losier, Glenn Ohrlin, Hotmud Family & Van Kidwell, Jack Nissenson, Jack Schectman, Jean Carignan, Joe Heaney, Joe Hickerson, John Allan Cameron, John Arpin, John Hammond, John Roberts & Tony Barrand, John Wright & Catherine Perrier, Ken Bloom, Kyle Creed Fred Cockerham & Bobby Patterson, Larry Johnson, Les Danseurs du St. Laurent, Lesley Riddle, Lloyd & Lennox Gavin, Los Quinchamali, Malka Hilel, Malvina Reynolds, Mary McCaslin & Jim Ringer, Michael Cooney,, Norman Kennedy, Original Sloth Band, Patrick Judge, Pete Seeger, Ray Fisher, Sam Chatmon, Shelley Posen, Steve Goodman, Tommy Makem, Toronto Area Bluegrass Committee, Wareham Brothers, Adam Mitchell, Afro-Caribbean Theatre Workshop, Alanis Obomsawin, Art Rosenbaum, Atilogu Afrika, Barry O’Neill, Bill Usher, Blind John Davis, Bob Janzen, Boys of the Lough, Buell Kazee, Charlie Chin, Dave Essig, David Amram, David Bromberg, David Jones, Dennis McGee, Dick Smith, Edmond Badoux & Quentin, Enoch Kent, Frank MacArthur, George Sawa, Glenn Ohrlin, Grant Rogers, Ian Robb, J.P. Ringwort and Friends, Jean Paul Beaulieu, Jerry Gray, Joe Heaney, John Allan Cameron, John Arpin, John Donald Cameron, Johnny Shines, Joseph Bouchard, Karcajou, Kate and Anna McGarrigle, Ken Bloom, Kilby Snow, Larry Johnson, Lois Lilienstein, Lucy Cormier, Maggi Peirce, Malvina Reynolds, Margaret Bennett Knight, Margaret Christl, Margaret MacArthur, Martin Bogan & Armstrong, Michael Cooney, Ola Belle Reed, Owen McBride, Pat Byrne, Philippe Bruneau Yvan Brault & Gilles Losier, Raffi, Ramblin’ Jack Elliot, Rick Avery, Rita MacNeil, Robbie MacNeill, Robert Paquette, Rosalie Sorrels, Rufus Guinchard, S.D. Courville & Marc Savoy, Sarah Ogan Gunning, Stan Duek, Stan Rogers, Sweet Honey in the Rock, The Lillie Brothers, the Original Sloth Band, Tommy Makem, Tony Barrand & John Roberts, Toronto Sacred Harp Singers, Utah Phillips, Vera Johnson, Willie P. Bennett, and Winston Fitzgerald.

1974-1975 audio recordings

File contains items with the following labels: 1974 (#48-60) and 1975 (#1-8). Contents might include the following performers: Adam Mitchell, Alanis Obomsawin, Alice Gerrard & Mike Seeger, Almeda Riddle, Angele Arsenault, Bai Konte, Bessie Jones & Family, Bruce Cockburn, Bukka White, Carlos Valladrares, Chris Rawlings, Dave Essig, David Amram, Diana Marcowitz, Elizabeth Cotton, Fenning’s All-Star String Band, George Sawa, Gilles Losier, Glenn Ohrlin, Hotmud Family & Van Kidwell, Jack Nissenson, Jack Schectman, Jean Carignan, Joe Heaney, Joe Hickerson, John Allan Cameron, John Arpin, John Hammond, John Roberts & Tony Barrand, John Wright & Catherine Perrier, Ken Bloom, Kyle Creed Fred Cockerham & Bobby Patterson, Larry Johnson, Les Danseurs du St. Laurent, Lesley Riddle, Lloyd & Lennox Gavin, Los Quinchamali, Malka Hilel, Malvina Reynolds, Mary McCaslin & Jim Ringer, Michael Cooney,, Norman Kennedy, Original Sloth Band, Patrick Judge, Pete Seeger, Ray Fisher, Sam Chatmon, Shelley Posen, Steve Goodman, Tommy Makem, Toronto Area Bluegrass Committee, Wareham Brothers, Adam Mitchell, Afro-Caribbean Theatre Workshop, Alanis Obomsawin, Art Rosenbaum, Atilogu Afrika, Barry O’Neill, Bill Usher, Blind John Davis, Bob Janzen, Boys of the Lough, Buell Kazee, Charlie Chin, Dave Essig, David Amram, David Bromberg, David Jones, Dennis McGee, Dick Smith, Edmond Badoux & Quentin, Enoch Kent, Frank MacArthur, George Sawa, Glenn Ohrlin, Grant Rogers, Ian Robb, J.P. Ringwort and Friends, Jean Paul Beaulieu, Jerry Gray, Joe Heaney, John Allan Cameron, John Arpin, John Donald Cameron, Johnny Shines, Joseph Bouchard, Karcajou, Kate and Anna McGarrigle, Ken Bloom, Kilby Snow, Larry Johnson, Lois Lilienstein, Lucy Cormier, Maggi Peirce, Malvina Reynolds, Margaret Bennett Knight, Margaret Christl, Margaret MacArthur, Martin Bogan & Armstrong, Michael Cooney, Ola Belle Reed, Owen McBride, Pat Byrne, Philippe Bruneau Yvan Brault & Gilles Losier, Raffi, Ramblin’ Jack Elliot, Rick Avery, Rita MacNeil, Robbie MacNeill, Robert Paquette, Rosalie Sorrels, Rufus Guinchard, S.D. Courville & Marc Savoy, Sarah Ogan Gunning, Stan Duek, Stan Rogers, Sweet Honey in the Rock, The Lillie Brothers, the Original Sloth Band, Tommy Makem, Tony Barrand & John Roberts, Toronto Sacred Harp Singers, Utah Phillips, Vera Johnson, Willie P. Bennett, and Winston Fitzgerald.

1974 audio recordings

File contains items with the following labels: 1974 (#21-47). Contents might include the following performers: Adam Mitchell, Alanis Obomsawin, Alice Gerrard & Mike Seeger, Almeda Riddle, Angele Arsenault, Bai Konte, Bessie Jones & Family, Bruce Cockburn, Bukka White, Carlos Valladrares, Chris Rawlings, Dave Essig, David Amram, Diana Marcowitz, Elizabeth Cotton, Fenning’s All-Star String Band, George Sawa, Gilles Losier, Glenn Ohrlin, Hotmud Family & Van Kidwell, Jack Nissenson, Jack Schectman, Jean Carignan, Joe Heaney, Joe Hickerson, John Allan Cameron, John Arpin, John Hammond, John Roberts & Tony Barrand, John Wright & Catherine Perrier, Ken Bloom, Kyle Creed Fred Cockerham & Bobby Patterson, Larry Johnson, Les Danseurs du St. Laurent, Lesley Riddle, Lloyd & Lennox Gavin, Los Quinchamali, Malka Hilel, Malvina Reynolds, Mary McCaslin & Jim Ringer, Michael Cooney,, Norman Kennedy, Original Sloth Band, Patrick Judge, Pete Seeger, Ray Fisher, Sam Chatmon, Shelley Posen, Steve Goodman, Tommy Makem, Toronto Area Bluegrass Committee, and Wareham Brothers.

1973-1974 audio recordings

File contains items with the following labels: 1973 (#33-55 ) and 1974 (#1-20). Contents might include the following performers: Adam Mitchell, Alexandre Zelkine, Ardoin Family, Arthur ‘Big Boy’ Crudup, Bai Konte, Barry O’Neill, Bill Vanaver, Boyd Simms, Boys of the Lough, Bram Morrison, Dave Essig, Donat Lacroix, Edith Butler, Enoch Kent, Gordon Bok, Highwoods String Band, Ian Robb, Jack Schectman & Ben Mink, Jane Voss, Jean Redpath, Jim Strickland, John Allan Cameron, John Hammond, John Jackson, John Prine, John Roberts & Tony Barrand, Larry Johnson, Leon Redbone, Les Danseurs du St. Laurent, Los Quinchamali, Malvina Reynolds, Margaret Bennett-Knight, Margaret Christl, Marie-Claire & Richard Seguin, Marshall Dodge, Martin Carthy, Michael Cooney, Murray McLauchlan, Myles & Lennie, Owen McBride, Paul Hornbeck, Putnam String County Band, Rosalie Sorrels, Roy Small, Rural Delivery, Salome Bey, Sam Hinton, Sara Grey, Shelley Posen, Steve Goodman, Stu Cameron, Tam Kearney, The Dildine Family, Tony & Irene Saletan, Utah Phillips, Vera Johnson, Winnie Chafe, Adam Mitchell, Alanis Obomsawin, Alice Gerrard & Mike Seeger, Almeda Riddle, Angele Arsenault, Bai Konte, Bessie Jones & Family, Bruce Cockburn, Bukka White, Carlos Valladrares, Chris Rawlings, Dave Essig, David Amram, Diana Marcowitz, Elizabeth Cotton, Fenning’s All-Star String Band, George Sawa, Gilles Losier, Glenn Ohrlin, Hotmud Family & Van Kidwell, Jack Nissenson, Jack Schectman, Jean Carignan, Joe Heaney, Joe Hickerson, John Allan Cameron, John Arpin, John Hammond, John Roberts & Tony Barrand, John Wright & Catherine Perrier, Ken Bloom, Kyle Creed Fred Cockerham & Bobby Patterson, Larry Johnson, Les Danseurs du St. Laurent, Lesley Riddle, Lloyd & Lennox Gavin, Los Quinchamali, Malka Hilel, Malvina Reynolds, Mary McCaslin & Jim Ringer, Michael Cooney,, Norman Kennedy, Original Sloth Band, Patrick Judge, Pete Seeger, Ray Fisher, Sam Chatmon, Shelley Posen, Steve Goodman, Tommy Makem, Toronto Area Bluegrass Committee, and Wareham Brothers.

1973 audio recordings

File contains items with the following labels: 1973 (#33-52). Contents might include the following performers: Adam Mitchell, Alexandre Zelkine, Ardoin Family, Arthur ‘Big Boy’ Crudup, Bai Konte, Barry O’Neill, Bill Vanaver, Boyd Simms, Boys of the Lough, Bram Morrison, Dave Essig, Donat Lacroix, Edith Butler, Enoch Kent, Gordon Bok, Highwoods String Band, Ian Robb, Jack Schectman & Ben Mink, Jane Voss, Jean Redpath, Jim Strickland, John Allan Cameron, John Hammond, John Jackson, John Prine, John Roberts & Tony Barrand, Larry Johnson, Leon Redbone, Les Danseurs du St. Laurent, Los Quinchamali, Malvina Reynolds, Margaret Bennett-Knight, Margaret Christl, Marie-Claire & Richard Seguin, Marshall Dodge, Martin Carthy, Michael Cooney, Murray McLauchlan, Myles & Lennie, Owen McBride, Paul Hornbeck, Putnam String County Band, Rosalie Sorrels, Roy Small, Rural Delivery, Salome Bey, Sam Hinton, Sara Grey, Shelley Posen, Steve Goodman, Stu Cameron, Tam Kearney, The Dildine Family, Tony & Irene Saletan, Utah Phillips, Vera Johnson, and Winnie Chafe.

1973 audio recordings

File contains items with the following labels: 1973 (#1-8, 11-26). Contents might include the following performers: Adam Mitchell, Alexandre Zelkine, Ardoin Family, Arthur ‘Big Boy’ Crudup, Bai Konte, Barry O’Neill, Bill Vanaver, Boyd Simms, Boys of the Lough, Bram Morrison, Dave Essig, Donat Lacroix, Edith Butler, Enoch Kent, Gordon Bok, Highwoods String Band, Ian Robb, Jack Schectman & Ben Mink, Jane Voss, Jean Redpath, Jim Strickland, John Allan Cameron, John Hammond, John Jackson, John Prine, John Roberts & Tony Barrand, Larry Johnson, Leon Redbone, Les Danseurs du St. Laurent, Los Quinchamali, Malvina Reynolds, Margaret Bennett-Knight, Margaret Christl, Marie-Claire & Richard Seguin, Marshall Dodge, Martin Carthy, Michael Cooney, Murray McLauchlan, Myles & Lennie, Owen McBride, Paul Hornbeck, Putnam String County Band, Rosalie Sorrels, Roy Small, Rural Delivery, Salome Bey, Sam Hinton, Sara Grey, Shelley Posen, Steve Goodman, Stu Cameron, Tam Kearney, The Dildine Family, Tony & Irene Saletan, Utah Phillips, Vera Johnson, and Winnie Chafe.

Mariposa Folk Foundation fonds

  • F0511
  • Fonds
  • 1960-2015, predominant 1984-2018

Fonds consists of the organizational records of the Mariposa Folk Foundation Inc., the volunteer organization established to manage and operate the Mariposa Folk Festival. Also includes donations of material from early organizers of the Mariposa Folk Festival prior to the incorporation of the Mariposa Folk Foundation.

Mariposa Folk Foundation

Osgoode Hall Law School fonds

  • F0014
  • Fonds
  • 1891-1982, predominant 1962-1977

The fonds consists of the records of the Osgoode Hall Law School pertaining to its Dean's Office, 1957-1980; Faculty Council, 1974-1982; Alumni Association, 1891-1982; and Legal and Literary Society, 1965-1977. It also includes photographs of graduation ceremonies, 1970-1977 and class lists, 1899-1978.

Osgoode Hall Law School

Manuscripts

Series consists of Toyomasa Fusé’s unpublished manuscripts for a book on Indian nationalist leader Subhas Chandra Bose and the Greater East Asia Conference of 1943, his autobiography “Going My Way,” and “Marginal Man’s Perspective,” Fusé’s semi-autobiographical examination of his worldview and identity, which he believed was shaped by his existence as a ‘bicultural’ individual living between two different cultures.

Professional files

Series consists of Toyomasa Fusé’s professional files and media appearances related to his study and publication of research on sociological issues in the 1960s and 1970s and his contributions to the study of suicide and methods for suicide prevention. Series also includes two framed awards relating to his achievements in the field of suicidology.

Toyomasa Fusé fonds

  • F0776
  • Fonds
  • 1930-2023

Fonds consists of manuscripts, personal and professional files, objects, sound recordings and interviews pertaining to Fusé’s expertise in the field of suicidology, autobiographical accounts of his personal life, cultural differences that he observed between North American and Japanese society, and biographical accounts of the Indian nationalist leader Subhas Chandra Bose.

Fusé, Toyomasa

Accession 2023-044

Accession consists of correspondence by Carol Malyon to David Peacock and Elke Inkster of Porcupine's Quill regarding her proposal for the book, Mixed-up Grandmas, Malyon's manuscript for the text, a mock-up of the book and preliminary sketches by Peacock, and illustrations in ink and acrylic paint on board with tissue overlay that were created by Peacock for use in producing the book.

Accession 2024-012

Accession consists of: printed correspondence sent Canada Post and email, including many colour digital images taken by Judith Cowan and others, 2022-2023; Cowan's unfinished novel, "A Better Class of Illusion," with handwritten annotation, 25 October 2019; a brochure for the 39e Festival International de la Poesie; and letters to Cowan by her friend Dr. Hector L. van Vierssen Trip, accompanied by his essays on Alpertus on church and state, Germanic linguistic studies, Latin in biology, his trip to the Netherlands in 1988, and a history of the Trip family, 1978-1990.

Accession 2008-021

Accession consists of original illustrations created by Ben Wicks for the series of children’s books, Katie and Orbie Save the Planet, as well as illustrations for other books and projects, the manuscript for Ben Wicks’ Canada, and publications written or illustrated by Ben Wicks.

Accession 2019-081

The accession consists of literary papers including personal and professional correspondence, short stories, travel essays and manuscripts, photographs from filming the movie adaptation of “Such a Long Journey,” and photographs from award ceremonies and convocations for several honorary doctorate degrees. Included are records pertaining to Mistry’s investiture in the Order of Canada, research material, financial records, and contributions to journals and literary periodicals plus short stories, essays, excerpts published in various anthologies, and bound galley proofs written by other authors requesting testimonials.

Accession 2023-030

The accession consists of records pertaining to M.G. Vassanji’s literary career, including: full and partial draft manuscripts of novels, short stories and speeches; personal correspondence; royalty statements, professional correspondence pertaining to literary festivals, prizes, conferences, permission to use work in other publications, and invitations to events and speaking requests; media packets, clippings and reviews regarding Vassanji’s books and Giller prizes; and records pertaining to his education, subsequent honorary degrees, and his investiture into the Order of Canada. 

Accession 2022-009

Accession consists of printed copies of the business email correspondence of M.G. Vassanji. Some correspondence pertains to literary submissions and other administrative matters concerning the operations of TSAR Publications (including correspondence sent and received by Nurjehan Aziz), while the majority of correspondence pertains to Vassanji’s own literary career. Also included in this accession is assorted memorabilia about Vassanji’s career as a writer and awards received, including the Order of Canada and the Giller Prize. These records include newspaper and magazine articles about Vassanji; articles written by Vassanji and published in journals, magazines and newspapers; event programs, notices, flyers and menus; award certificates; and posters.

Accession 2022-011

Accession consists of the records of Carol Malyon’s activities as an author, including: public readings of her work; her involvement with literary festivals and workshops; correspondence regarding her book, Lovers & Other Strangers (1996); early and final drafts of the short stories published by Inanna Publications & Education Inc. as Under the Water with Fish (2020), accompanied by correspondence; book catalogues; writers' directories; and magazine submissions.

Accession 2001-041

Accession consists of personal and professional correspondence; notes, drafts and research material for articles and publications including "Cold War Canada" and "End of Privacy"; copies of RCMP Bulletins; subject files that reflect his varied interests and involvement with different organizations or activities and other material that documents his career as an academic, author and political commentator.

Accession 2022-033

Accession consists of records documenting Reg Whitaker's work as an academic and writer. These records include professional correspondence, lecture/speaking notes, article drafts and proofs, reviews, published copies of articles, clippings and research materials, and publishing agreements and contracts pertaining to his articles and books.

Accession 2023-024

Accession consists of records documenting Leo Panitch's scholarly work and academic career. These records include research materials, notes, correspondence, speaking notes, draft articles, essays and other manuscripts, and conference materials pertaining to Panitch's work from the 1970s to the early 2000s, including preliminary writing and research for The Making of Global Capitalism. Also included are correspondence, manuscripts and other material pertaining to his tenure as editor of the Socialist Register, as well as notes and papers written during his undergraduate degree at the University of Manitoba, notes and examinations from his graduate coursework at the London School of Economics (LSE), and research materials and correspondence relating to his PhD dissertation, also at the LSE. Accession also includes a series of headshot photographs of Panitch.

“VIVA! Community arts and popular education in the Americas” project files

Series consists of records pertaining to the research, organization and writing of Barndt’s book “VIVA! Community Arts and Popular Education in the Americas”. These records document the involvement of project partners, as well as the funding for and editing of the book. Records in these files are correspondence, e-mail, notes, proposals, pamphlets and brochures, video and audio recordings, papers, reports, and manuscripts.

Toronto Musicians' Association fonds

  • F0495
  • Fonds
  • 1887-2002

Fonds consists of records of the Toronto Musicians' Association and records from Samuel Levine, President Emeritus of the association. Union records include minutes of meetings; photographs of conductors, singers, and dancers; promotional material for concerts; newspaper clippings; financial records; registers of members; bound copies of "Crescendo," the local's newsletter; tariff of fee booklets; member directories; and a "black ball" voting box. Levine's records include documents concerning the activities of the Toronto Musicians' Association, the Toronto Symphony Orchestra and the Organization of Canadian Symphony Musicians, including daily diaries (1959-1967 and 1988), bargaining agreements, tariff of fees booklets, and conference material (programmes, buttons, and a sewing kit). Some records also pertain to Levine's membership in the American Federation of Musicians.

Toronto Musicians' Association

Carl James fonds

  • F0707
  • Fonds
  • 1956-2018, predominant 1990-2012

Fonds consists of records created by Carl James in the course of his activities as a sociologist and a university professor, including research data, publications, teaching material, and administrative records for the York Centre for Education and Community.

James, Carl E.

Sound recordings

Box pertains to recordings and the "RVH Qualitative Interviews" code book.

Sound recordings

Box contains 1 audio cassette recorded in 2007. Remainder of material pertains to recordings of an unknown date.

Learning and leadership development

Series consists of records relating to Simpson's efforts to promote learning and leadership development, including general resource material, toolkits, articles, and theme files.

Series also includes course descriptions, notes, correspondence, committee minutes and other records relating to Simpson's work at the Ontario Institute for Studies in Education (OISE) in the late 1960s and early 1970s.

Series also documents Simpson's efforts to develop the Centre for International Business Studies (CIBS) at the University of Western Ontario in the late 1980s, including preliminary plans, correspondence, program and conference material, resource material, speeches, and project records. In particular, many files relate to CIBS partnerships with Chinese educational institutions and the Institute for International Business Communication (IIBC) in Japan, in particular relating to their Corporate Communications Seminars.

Series also consists of correspondence, speeches, planning files and notebooks related to Simpson's term as Vice President and Director of the Banff Centre for Management in Alberta, including the Banff Centre's relationship with the Prosperity Secretariat.

Series also includes records relating to Axia's efforts at leadership development, via the School for Change Leaders/Agents and Athabasca University in the late 1990s.

Accession 2018-047

Accession consists of drafts of unpublished poems, correspondence, drafts of poems written for Uppal’s published collections “We are What We Mourn,” “Winter Sport,” “Summer Sport,” “Cover Before Striking,” her novel “Projection: Encounters with My Runaway Mother, and her theatrical plays “6 Essential Questions” and “What Linda Said.”

Drafts

File includes drafts of an unpublished manuscript by Fusé.

Going My Way – Reflection of a Wayward Samuri [sic] in North America: draft manuscript, chapters 1, 4-18

File includes chapters 1 and 4 to 18 from the manuscript of Fusé’s unpublished autobiography “Going My Way.” “Going My Way” includes the author’s lived experiences, research interests, important figures in Fusé’s life, and his views on important political, cultural, and socio-economic events that impacted Japan from the Meiji era (1867-1912) to the end of the 20th Century.

“Going My Way - Some Random Notes of a North American Samurai”

File includes notes for Fusé’s memoir, a bibliography of his books and a draft manuscript on United States General Douglas MacArthur, who was nicknamed the “Blue-Eyed Shogun” by the Japanese during his tenure as Supreme Commander of the Allied Powers during the Occupation of Japan. Notes and bibliography are written in English and Japanese.

“Going My Way,” draft manuscript, chapters 13-16 and 20

File includes chapters 13, 15, and 21 from the manuscript of Fusé’s unpublished memoir “Going My Way,” a short biography of Fusé’s life and correspondence with Kaoru Murakami, editor of Japanese journal publisher Kurashi-no-Techosha (letter and pamphlet are in Japanese). “Going My Way” includes the author’s lived experiences, research interests, important figures in Fusé’s life, and his views on important political, cultural, and socio-economic events that impacted Japan from the Meiji era (1867-1912) to the end of the 20th Century.

“Going My Way,” draft manuscript, chapters 1-10

File includes chapters 1, 2, 3 and 10 from the manuscript of Fusé’s unpublished memoir “Going My Way.” “Going My Way” includes the author’s lived experiences, research interests, important figures in Fusé’s life, and his views on important political, cultural, and socio-economic events that impacted Japan from the Meiji era (1867-1912) to the end of the 20th Century.

Autobiography: early drafts, “Hello, Megumi and Kenji” Writing format

File includes an outline of Fusé’s goals in writing his autobiography and his early drafts depicting certain events in his life. This draft manuscript is written in the style of letters to Megumi and Kenji Fusé, the author’s children. File also includes a note from Lois Fusé with context on the manuscript’s development and Fusé’s review of the autobiographies of Kay Redfield Jamieson and Norman Ender.

Japanese Newspaper: Fusé on the 59th Anniversary of Japan’s Defeat in the Second World War

File includes a Japanese newspaper article featuring Fusé’s commentary on the legacy of the 59th anniversary of Japan’s defeat in the Second World War. Fusé shares his recollection of the end of the war, war films, the Tokyo War Crimes Trial, the atomic bombings of Hiroshima and Nagasaki and his perspective on Japanese war crimes in China, particularly those committed by Shiro Ishii’s Unit 731. This article was printed on August 6th, the anniversary of the atomic bombing of Hiroshima.

Personal Recollection: “Subhas Chandra Bose in Tokyo”

File includes Fusé’s personal recollection of seeing Indian nationalist leader Subhas Chandra Bose in person as Bose and other Asian leaders arrived for the Greater East Asia Conference hosted by the Empire of Japan in 1943. Fusé describes his experience going to Tokyo with his father to witness the event, expresses his admiration for Bose and his long-held desire to write a book about Bose.

Results 1 to 100 of 182471