Print preview Close

Showing 186053 results

Archival description
English
Print preview Hierarchy View:

208 results with digital objects Show results with digital objects

Music research

File pertains to performing artists including Spirit Nation, Tamara Podemski, Rick Moulton, Jane Chartrand, Nokomis, Randy Wood, Pappy Johns Band (Faron Johns, Lorne Greene, Chris Johns, Don Powless, Oren Doxtator, Al “Gater” Kroll), Nancy Johnson, Northern Cree Singers of Saddle Lake, Nakoda Lodge Singers, Little Island Cree Singers, Leela Gilday, Delia and the Waskewitch Boys, Crystal Anne, Paul Chaput, Cindy Scott, Bear Creek, Art Moosomin, Charlie Ningiuk, DJ Combz, Kasp, and more.

Music research

File includes records pertaining to several performing artists including Lil'wat Music Group, Eddy Robinson, Eagleheart Singers/Drummers, Syren, Posawawajek, Kanenhi:io, Stepahnie March, Sheryl Crow, Gibert Nelles, Violet Naytowhow, Michael Bucher, Indigenous Resistance Crew, Gary Small and the Coyote Bros, Joseph Fire Crow, Crystal Shawanda, Jace Martin, Rex Pooyouma, Billy Joel Green, Indigenous, Janel, Andrea Menard, Cliff Sard, William Eaton, Randy Wood, Richard Monkman, and more.

Photographic slides of artists

File contains photographic slides portraying Southern Scratch, Greg Keelor, Frank Dreaver, Joy Harjo, Poetic Justic, Don Ross, Clan/destine, Susan Aglukark, Keith Bear, Joanne Shenandoah, Andrew Vasquez, Billy Mitchell, R. Carlos Nakai, Burning Sky (Kelvin Bizahaloni, Aaron White, Michael Bannister), Kevin Locke, Blacklodge Singers, Robert Tree Cody, Julian Scott Ledger, and other unidentified artists.

Music research

File contains records pertaining to several performing artists including Nadjiwan, Meghan Meisters, The Johnnys, Janet Panic, Derek Miller, Eagle and Hawk, Shane Yellowbird, Cheri Maracle, Susan Aglukark, Brenda MacIntyre, and Raven Crow.

[1108] Dini Petty Show

Consists of an episode featuring Susan McCrae Vander Voet, Lynda Reeves, Susan Aglukark, Andrea Miller, Archery Champion.

[1108] Dini Petty Show

Consists of an episode featuring Susan McCrae Vander Voet, Lynda Reeves, Susan Aglukark, Andrea Miller, Archery Champion.

[1270] Dini Petty Show

Consists of an episode featuring Susan Aglukark, Scott Thompson, Debbie Travis, Al Maitland.

[1270] Dini Petty Show

Consists of an episode featuring Susan Aglukark, Scott Thompson, Debbie Travis, Al Maitland.

Music research

File contains records pertaining to several performing artists including Gabriel Night Shield, Jiiniikwe, Charlie Adams, Charlie Ningiuk, Carl Quinn, Bill and Lois White, the Echo Mountain Bluegrass Band, Wayne Lavallee, Percy Trapper, Rubin Dali Band, Tanya Tagaq Gillis, Samian, Alcide Blacksmith, Petapan, Joselito Fontaine, Meshikamau, Bryan Andre, les Freres Gregoire, Gilles C. Sioui, the Midnight Riders, Claude Mckenzie, and also includes a program for the 25th edition of the Innu Nikamu festival.

Music research

File contains records pertaining to several performing artists including Arlette Alcock, Willie Dunn, Leonard Peltier, DiggingRoots, Raven Kanatakta, ShoShona Kish, Buffy Sainte-Marie, Rosary Spence, A Tribe Called Red, Jarrett Martineau, Buffy Sainte-Marie, Tanya Tagaq, Duke Redbird, Snotty Nose Rez Kids, Claude McKenzie, and more.

Publications

File contains “Down Beat” (June 1989), “Blue Suede News” (#66, Spring 2004), “Cambria Style” (Winter 2017), and Toronto Life: Special Issue: Style Book” featuring Tanya Tagaq on the cover (2018).

Pow-wow groups

File includes material related to Black Lodge, Radmilla Cody, Young Grey Horse, the Blackfoot Confederacy, Kingbird, Black Eagle, Pipestone, Bad Nation Singers, the Mankillers, Elk Whistle, Wildhorse, Whitefish Jr., Whitefish Bay Singers, Young Scouts, Bear Creek, Little Island Cree, Moose Mountain Nakota, Maza Duta, Southern Thunder Singers, Northern Cree Singers, Eagle Flight, Midnite Express Singers, Young Bird, and others.

Pow-wow

File contains newspaper clippings and includes material related to Karen Dalton, Emcee One, Micki Free, Arigon Starr,Young Scouts, Diva and Davis, Francis Vincent Kowarini, Jennifer Kreisburg, the film “Starblanket: A Spirit Journey,” Blackfire, Robert Tree Cody and Will Clipman, and Mary Youngblood.

Music research

File includes a program for “The Read Road” written and performed by Arigon Starr (2006), a flyer for Juno nominee Red Sky Rising’s performance and Tonemah presented by 88.1 Renegade Radio (2004), correspondence pertaining to sharing the music (including that of John Williams, Cyrstal-Lynn Shawanda, and Lee Cast), magazine clippings, a catalog for the Lyricord Outstanding LP Albums from Around the World (1989), biographical information for B.I.S.O.N., flyer for the Gallery at 822 Canyon Road, newspaper clipping of Team RezOfficial and Loretta Lynn, promotional material for new albums from Canyon Records, program for the Manitoba Aboriginal Artists in Toronto, press releases, biographical information for Chris Beach, poster for Heritage, and more.

Music research

File includes newspaper clippings related to the Junos, the National Newsletter of the Native American Music Awards and Association Inc. (Issue 22, June 2005), handwritten notes, biographical information pertaining to Cannes Brulees, correspondence from the Ontario Arts Council pertaining to serving on the advisory panel for the Aboriginal Arts Projects and jury for the Aboriginal Arts Education Projects program, a promotional flyer for the Smithsonian Institution National Museum of the American Indian presenting the “Classive Native: American Indian Composers and Musicians” (2006), promotional material for Asani (Debbie Houie, Sarah Pocklington, and Sherryl Sewepagaham) and Olivia Broadfield, historical information on the Aborigene bands of the Congo and the Tibaracon Project pertaining to the aboriginal cultures of Cuba and the Americas, biographical information of Mark Guerrero, flyer for Jodie Borle, biographical information of Amanda Rheaume, promotional material for “The World Premiere of Super Indian: a new comedy radio series written by Arrigon Starr,” magazine articles on teen drinking and water quality, correspondence pertaining to the promotion of the East Coast Music Association’s Aboriginal Recording of the Year award, biographical information on Wai and Oscar Pettiford, Silver Wave Records catalog, and a promotional flyer for Joanne Shenandoah’s new album Skywoman.

1993-1994 audio recordings

File contains items with the following labels:1993 (Sun) and 1994 (Fri-Sun). Contents might include the following performers: 2/3 Holy, Al Cromwell, Alain Lamontagne, Alison Krauss & Union Station, Altin Yildez Gypsy Orkestar, Anderson & Brown, Anhai, Anne Lederman, Arlene Bishop, Aunt Betty’s Rhubard Pies, Ayni, Bill Craig, Bob Snider, Chris Coole, Chris Gudgeon, Chris Smither, Cimarron, Cindy-Lee Berryhill, Colin Linden Band, Colleen Peterson, Crawlin’ Crawdads, Dark Monkey, David Massengill, Dobb & Dumela, Don Ross, Dyan Maracle, Ester Ghan, Eugene Ripper, Evans and Doherty, Faith Nolan, Giovanni Ruiz & Soul of the Andes, Glenn Maguire, Grey Larsen and Andre Marchand, Guy & Candy Carawan, Holmes Hooke, Irish Descendants, Jackson Delta, James Keelaghan w/Oscar Lopez, Jane Sibbery, Jenny Allen, Jim Sky’s Iroquois Dancers, Judy Brown, Jughead, Killiecrankie, Lady B. Cool & Black Coffee, Last Wild Sons, Lori Yates, Mack MacKenzie, Makedonski Melos, Marie-Lynn Hammond, Meryn Cadell, Michel Faubert, Morgaine Le Fay, Mother Tongue, Nasar & Nizar Shaheen, Nazka, Norm Hacking, O’Kane & Crossan, Oscar Brand, Red Bungalow, Rick Fielding, Roadside Attraction, Robert Atyeo, Rory McLeod, Roy Forbes, Roy Harper, Sandy Scofield, Sousan Hookong & Girl’s Night Out, Stephen Fearing, Strangers of Kindness w/Glenn Diaz, Sue Prosser, Sylvia Tyson, The Bird Sisters, The Travellers, Tight Little Island, Tip Splinter, Tony Quarrington, Toronto Women’s Sword, Valdy, Vern Cheechoo, Wade Hemsworth, Washboard Hank & The Honkers, Willie P. Bennett, Youth Outreach Mass Choir, 3 Our Tour, Alpha Yaya Diallo, Anhai, Ani DiFranco, Artisan, Big Rude Jake, Big Sugar, Blue Willow, Bob Snider, Comhaltas Ceoltoiri Eireann, Crystal Plamondon, Dan Whitelely, Danny Brooks, David Stone, Doug Norquay, Elisha Kilabuk & Koomook Nooveya, Emilio Capistran, Gayle Ackroyd, Great Big Sea, Imani Freedom Singers, Island Treasures Theatre Company, Jack Grunsky, Jackie Washington, Jimmy George, John & Lorna Poulette, Joseph Romain, Kebba kekuta Jobateh, Kim Doolittle, Lawrence Martin, Len Wallace, Leslie Spits, Lester and the B-Flats, Lori Yates, Lost Dakotas, Lou and Peter Berryman, Lynn Miles, Mad Love, Maddy Prior, Marcel Soulodre, Mary Knickle, Maureen Redden, Melanie Doane, Moxy Fruvous, Mr. Bennett, Music Africa, Nakupenda w/Pat Thomas, Oscar Brand, Panday Sining, Quartette, Rhea’s Obsession, Rockabayou, Rosita Stone, Satan & Adam, Si Kahn, Susan Latimer, Susan Smentek, Tarig Abubakar & The Afro-Nubians, The Nationals, the New St. George, the Shadow Puppets, The Waltons, Toronto Nsoroma Children’s Choir, Vaughn Passmore, Washboard Hank & The Honkers, Youth Outreach Mass Choir, “Three Sisters Creations” Dance Troupe, Agnelli and Rave, Ajit Singh, Andrew Whiteman, Bad Livers, Billy Ficca, Brian Black Thunder, Bungled Coup, Butch Hancock, Chris Armstrong, Comhaltas Ceoltoiri Eireann, Cool Deal, Cyrus, Dave Moore, David Deacon and the Word, Elizabeth Hill, Eugene Ripper, Eve Goldberg, Gloria Shreve and By Coincidence, Great Big Sea, Hard Rock Miners, Heartbreak Hill, Hemingway Corner, Jackson Delta, Jim Arour and Bill Marwick, Kate Crossan and Kitty’s Kitchen, Kyp Harness, Lach, Laura Smith, Magoo, Magpie, Marie-Lynn Hammond, Murray McLauchlan, Nardwuar The Human Serviette, Owen McBride, Peter Case, Possum, Red Bungalow, Rick & Judy, Rina Singha, Sam Larkin, Shingoose, Six Nations Women Singers, Smokey Wilson, Steve Forbert, Steve Gillette and Cindy Mangsen, Steve James, Steven Oda, The Blue Collar Band, The Hell Billys, The Jean-Pierre Joyal Trio, The Lost Marbles Theatre Company, The Midi-Ogres, The Sahotas, The Sinners, The Storytellers School of Toronto, The Travellers, The Wyrd Sisters, Tip Splinter, Toronto Morris Men, Townes Van Zandt, Waldorf Schools Storytelling for Children Presents Robert and Kate, Waterson:Carthy, Without Rezervation, 3 Our Tour, Alison Boyer, Andy Cohen, Andy Sheppard, Broken Strings, Friends of Fiddler’s Green, Ian ‘Ginger’ Graham, Inconnu, Jackson Delta, Jam Sandwich, Jerry Alfred & The Medicine Beat, John King, Len Wallace, Long John Baldry, Magoo, Mary Knickle, Maureen Redden, Michael Coatesworth, Michael F. Dent, Michael Phillips, Neil Hutchison, Rosemary (Bennett) Lapenskie, Sarah Boucher, Sherri Coates, Tamarack, Tony Quarrington, and Vicky & Amy Dodington.

1992-1993 audio recordings

File contains items with the following labels: 1992 (Sun) and 1993 (Fri-Sun). Contents might include the following performers: Amir Koushkani, Amos Garrett & the Eh? Team, Ani DiFranco, Aunt Betty’s Rhubarb Pies, Ballet Creole, Bare Bones, Beverly Bratty, Big Mouth, Bill Craig, Bill Morrissey, Castlegate, Cephas & Wiggins, Colin Escott, Daniel Janke, Darcie Deaville, Days of You, Diana Braithwaite, Dix & The Derelicts, Eileen McGann, Ferron, Flying Bulgar Klezmer Band, Freshwater Drum, Fujahtive, Gayle Ackroyd, Gene Taylor, Grit Laskin, Holy Smoke, Jackson Delta, Jim Galloway, Jodie Drake, Joe Ely, Joe King, Kirk & Magoo, Joe Miller, Joe Romain, John Campbell, Jr. Gone Wild, Karen Gamble, Kathleen Yearwood, Kathy Reid, Katy Moffatt, Keith Hancock Band, Ken Ramsden, Ken Whiteley Mose Scarlett & Jackie Washington, Kenny & The Angels, Kid Bastien’s Happy Pals, Latin Ambassadors, Lazy Grace, Len Wallace, Lost Dakotas, Luke Gibson & Great Northern, M.D.O., Mary Knickle, Maura O’Connell, Memo Acevedo, Monkey Trial, Mreyn Cadell, Murphy’s Law, Open Mind, Peggy Seeger, Peter Paul Van Camp, Ray Kamalay & The Red Hot Peppers, Rick Kane, Robert Priest, Robin and Linda Williams, Ron Hynes, Ron Parks, Rory McLeod, Roy Forbes, Scott Shea, Shari Ulrich, Shingoose, Shirley Eikhard, Soulfish, Streets & Hills, Sunny Tang Kung Fu Lion Dance Troupe, Taj Mahal, Tam Kearney, Teresa Doyle, Texas Tornados, The Fairfield Four, The Holmes Brothers, The New Blue Velvet Band, The Roches, Tom Paxton, Tom Russell, Toronto Morris Men, Two Penny Opera, Willie Dunn, 2/3 Holy, Al Cromwell, Alain Lamontagne, Alison Krauss & Union Station, Altin Yildez Gypsy Orkestar, Anderson & Brown, Anhai, Anne Lederman, Arlene Bishop, Aunt Betty’s Rhubard Pies, Ayni, Bill Craig, Bob Snider, Chris Coole, Chris Gudgeon, Chris Smither, Cimarron, Cindy-Lee Berryhill, Colin Linden Band, Colleen Peterson, Crawlin’ Crawdads, Dark Monkey, David Massengill, Dobb & Dumela, Don Ross, Dyan Maracle, Ester Ghan, Eugene Ripper, Evans and Doherty, Faith Nolan, Giovanni Ruiz & Soul of the Andes, Glenn Maguire, Grey Larsen and Andre Marchand, Guy & Candy Carawan, Holmes Hooke, Irish Descendants, Jackson Delta, James Keelaghan w/Oscar Lopez, Jane Sibbery, Jenny Allen, Jim Sky’s Iroquois Dancers, Judy Brown, Jughead, Killiecrankie, Lady B. Cool & Black Coffee, Last Wild Sons, Lori Yates, Mack MacKenzie, Makedonski Melos, Marie-Lynn Hammond, Meryn Cadell, Michel Faubert, Morgaine Le Fay, Mother Tongue, Nasar & Nizar Shaheen, Nazka, Norm Hacking, O’Kane & Crossan, Oscar Brand, Red Bungalow, Rick Fielding, Roadside Attraction, Robert Atyeo, Rory McLeod, Roy Forbes, Roy Harper, Sandy Scofield, Sousan Hookong & Girl’s Night Out, Stephen Fearing, Strangers of Kindness w/Glenn Diaz, Sue Prosser, Sylvia Tyson, The Bird Sisters, The Travellers, Tight Little Island, Tip Splinter, Tony Quarrington, Toronto Women’s Sword, Valdy, Vern Cheechoo, Wade Hemsworth, Washboard Hank & The Honkers, Willie P. Bennett, and Youth Outreach Mass Choir.

Images used for the Encyclopedia of Native Music

File contains photographs pertaining to Southern Scratch, Fred Whiteface, Grange Parade at Queen and Bathurst, John Trudell, Agnes Patak, Stoney Park Posse, pow wow dancer, Shingoose, Floyd Westerman, and Willie Dunn, Andrew Vasquez, Joe Fire Crew, the Redhouse Family, Sharon Burch, Jane Peloquin, Red Thunder (Robby Romero), Bonnie Raitt, Blackfire, Robbie Robertson, Buffy Sainte Marie, R. Carlos Nakai, Brent Michael Davids, Robert Tree Cody, Jim Boyd and Rez Bound, Casper, Sandy Scofield, Roxy Gordon, Keith Secola, David Campbell, Duke Redbird, Paul Ritchie, Tumasi Quissa, Darryl Tonemah, Redhouse Family, Old Agency Singers of the Blood Reserve, Ray Boley, Ed Lee Natay, Jana, XIT, Andrea Menard, Nadjiwan, William Horncloud, Paul Guy Jr. And Paul Guy Sr., Mildred Bailey, Lee Wiley, Kay Starr,Joanne Shenandoah, Buffy Sainte Marie, and other unidentified individuals.

Music research

File contains records pertaining to several performing artists including Mihirangis, Catherine Dupuis, Murray Porter, Bonnie Couchie, Norine Braun, Ostwelve, Tzo'kam, Dreamspeak, Alta, Kalan Wi, Russell Wallace, Gary Farmer and the Troublemakers, Maracatu Nunca Antes, Oscar Pettiford, Conrad Bigknife, DiggingRoots, Fawn Wood, Cheevers Toppah, Donny Parenteau, Buffy Sainte-Marie, Derek Miller, Gary Small and the Coyote Bros., Sandy Scofield, Michael Bucher, and David R. Maracle.

Awards and First Nations Composer Initiative

File contains entry forms for the Canadian Aboriginal Festival’s Canadian Aboriginal Music Awards (Tru Rez Crew, Gary Sappier, Randy Wood, Jason Martin, Thomas B. Maracle, Red Suga, Wayne Lavallee, Abortion Grenade, Forever, Robbie Antone,) correspondence pertaining to the First Nations Composer Initiative and sharing albums, a plan for the “Aboriginal People’s Choice” (Music Awards) with annotations, newspaper clipping pertaining to Santee Smith, a list of CAMA finalists in 2004, and the National Newsletter of Native American Music Awards & Association (NAMA) News (issue 20, November 2004).

Native American church recordings

File includes material related to “Side Canyon: Indian America,” Shane Patterson, McLellan, Robedeau and Stoner,Gerald Primeau Sr., Northern Cree and Friends, and Randy Wood.

Music research

File pertains to performing artists including Arigon Starr, Veronica Johnny, Mato Ninji, David R. Maracle, Radmilla Cody, Louie Gonnie, Johnny Mike, Alex E. Smith, Cheevers Toppah, Nitanis “Kit” Landry, Evren Ozan, Leon Skyhorse Thomas, the Blue Stone Project (Aaron White, Gary Rasmussen, and Ed Michaels), Robert Tree Cody, David Nighteagle, Todi Neesh Zhee Singers, Randy Wood, Koela Beamer, R. Carlos Nakai, Ed Lee Natay, David Mitchell, Thunder Hill, Wayne Silas, Jr., Myron Pyawasit, Gii-shik Pyawasit, Shane Webster, Mike Sullivan, Elk Soldier, Louie Gonnie, Northern Cree, Young Bird, December Wind, the Johnnys, Blackfire, and more.

ENM : photos

File contains photographs of Arigon Starr, the R. Carlos Nakai Quartet, R. Carlos Nakai, Andrew Vasquez, Joy Harjo, Red Thunder, David Campbell, Singoose, Duke Redbird, Paul Ritchie, Willie Dunn, Clan/Destine, Irene Bedard, Selena, Cherokee Rose, Jana, Janice-Marie, and other unidentified individuals.

Photographs and postcards of artists

File contains photographs and promotional postcards pertaining to Blackfire, Aztlan Underground, Trudell, Blue Chip Orchestra, Nadjiwan, Indigenous Circle, Buffy Sainte-Marie, Coyote Oldman, Leonard Peltier, Frank Dreaver, Greg Keeler, Derek Miller, Cheri Maracle, Alanis Obomsawin, A. Paul Ortega, Johnny Curtis, Burning Sky, Argion Starr, Nicholas Peters, Gay Wahpecome, Bill Schnobrich, Frank Anakwad Montano, and other unidentified individuals.

Photographs

File contains photographs of Mary Youngblood, Tommy Wildcat, Aztlan Underground, Lunar Drive, Derek Miller and Moontie Sinquah, Shadowyze, John Trudell, Quiltman, Jim Boyd, Alfonson Kolb, Jerry Stensgar, Robbie Romen, Greg T. Walker, Julian B., Takuginai Crew, and other unidentified individuals. It also contains two postcards.

Music research

File pertains to performing artists including Indian Rezervation Blues, Inez, Cheryl L'Hirondelle, Red Thunder, Red Lake Singers, Natasha Cardinal aka Eloquence, Melvin Stone, Buffy Sainte-Marie, Ed Bull, Aztlan Underground, Michael Bucher, Shadowyze, and Arvel Bird.

ENM : miscellaneous photos

File includes photographs of XIT, Tom Bee, Robby Bee, Julian B., Russell Means, Standing Deer, Whitewind, Paul Laroche (Brule), Daniel Tlen, Jerry Alfred, Charlie Greater, Gregory Scofied, Buddy Big Mountain, Mark Nudjiwan, and other unidentified artists.

Music research

File includes records pertaining to several performing artists including Weldon Ryan Blackburn, Johnn Whitehorse, Annabella Piugattuk, Jani Lauzon, the Johnnys, Shane Anthony Band, Shane Yellowbird, Komaksiutiksak, Gwa'wina Singers, Marion Newman, Mark Nadjiwan, Ramses Calderon, Brock StoneFish, Cheri Maracle, Meghan Meisters, Darryl Tonemah, Chochise Anderson, A. Paul Ortega, Jay Begaye, Blackfoot Confederacy, Northern Cree and Friends, Wolf Woman Singers, James Bilagody and the Cremains, Skychasers, Michael Jacobs, Howard Lyons, Cherokee, Joanne Shenandoah, Loretta Lynn, Hank Williams, Isaac Mandamin, Mofsie, Black Elk, Dennis Hawk, Dennis Lakusta, Denise Lanceley, Golden Eagles, Charles Neville, the Neville Brothers, the Wild Techoupitoulas, and other artists.

ENM : miscellaneous photos

File includes photographs of Link Wray, Carlos Reynosa, Larry Campbell, Pawnee Yellowhorse, Bill Miller, John Trudell, The Atoll, Robbie Robertson, Burning Sky, Without Rezervation (aka WOR), Blackfire, Donne Marie Marchand, Little Steven, Thunderbird American Dancers, Louise Mofsie, Vince Two Eagles, Charlie, and other unidentified artists.

1994-1996 audio recordings

File contains items with the following labels: 1994 (Sun), 1995, and 1996 (Sat Bracebridge). Contents might include the following performers: 3 Our Tour, Alpha Yaya Diallo, Anhai, Ani DiFranco, Artisan, Big Rude Jake, Big Sugar, Blue Willow, Bob Snider, Comhaltas Ceoltoiri Eireann, Crystal Plamondon, Dan Whitelely, Danny Brooks, David Stone, Doug Norquay, Elisha Kilabuk & Koomook Nooveya, Emilio Capistran, Gayle Ackroyd, Great Big Sea, Imani Freedom Singers, Island Treasures Theatre Company, Jack Grunsky, Jackie Washington, Jimmy George, John & Lorna Poulette, Joseph Romain, Kebba kekuta Jobateh, Kim Doolittle, Lawrence Martin, Len Wallace, Leslie Spits, Lester and the B-Flats, Lori Yates, Lost Dakotas, Lou and Peter Berryman, Lynn Miles, Mad Love, Maddy Prior, Marcel Soulodre, Mary Knickle, Maureen Redden, Melanie Doane, Moxy Fruvous, Mr. Bennett, Music Africa, Nakupenda w/Pat Thomas, Oscar Brand, Panday Sining, Quartette, Rhea’s Obsession, Rockabayou, Rosita Stone, Satan & Adam, Si Kahn, Susan Latimer, Susan Smentek, Tarig Abubakar & The Afro-Nubians, The Nationals, the New St. George, the Shadow Puppets, The Waltons, Toronto Nsoroma Children’s Choir, Vaughn Passmore, Washboard Hank & The Honkers, Youth Outreach Mass Choir, “Three Sisters Creations” Dance Troupe, Agnelli and Rave, Ajit Singh, Andrew Whiteman, Bad Livers, Billy Ficca, Brian Black Thunder, Bungled Coup, Butch Hancock, Chris Armstrong, Comhaltas Ceoltoiri Eireann, Cool Deal, Cyrus, Dave Moore, David Deacon and the Word, Elizabeth Hill, Eugene Ripper, Eve Goldberg, Gloria Shreve and By Coincidence, Great Big Sea, Hard Rock Miners, Heartbreak Hill, Hemingway Corner, Jackson Delta, Jim Arour and Bill Marwick, Kate Crossan and Kitty’s Kitchen, Kyp Harness, Lach, Laura Smith, Magoo, Magpie, Marie-Lynn Hammond, Murray McLauchlan, Nardwuar The Human Serviette, Owen McBride, Peter Case, Possum, Red Bungalow, Rick & Judy, Rina Singha, Sam Larkin, Shingoose, Six Nations Women Singers, Smokey Wilson, Steve Forbert, Steve Gillette and Cindy Mangsen, Steve James, Steven Oda, The Blue Collar Band, The Hell Billys, The Jean-Pierre Joyal Trio, The Lost Marbles Theatre Company, The Midi-Ogres, The Sahotas, The Sinners, The Storytellers School of Toronto, The Travellers, The Wyrd Sisters, Tip Splinter, Toronto Morris Men, Townes Van Zandt, Waldorf Schools Storytelling for Children Presents Robert and Kate, Waterson:Carthy, Without Rezervation, 3 Our Tour, Alison Boyer, Andy Cohen, Andy Sheppard, Broken Strings, Friends of Fiddler’s Green, Ian ‘Ginger’ Graham, Inconnu, Jackson Delta, Jam Sandwich, Jerry Alfred & The Medicine Beat, John King, Len Wallace, Long John Baldry, Magoo, Mary Knickle, Maureen Redden, Michael Coatesworth, Michael F. Dent, Michael Phillips, Neil Hutchison, Rosemary (Bennett) Lapenskie, Sarah Boucher, Sherri Coates, Tamarack, Tony Quarrington, and Vicky & Amy Dodington.

ENM : photos

File contains photographs of Laura Vinson and Free Spirit, Seventh Fire, Brian Black Thunder, Mishi Donovan, Jody T. Gaskin, Your Humble Serpent, Sacred Spirit, Wiping the Tears of Seven Generations, Cland/destine, Culture of Rage, Breach of Trust, the Atoll, Without Rezervation, Walela, Ulali, No Reservations, Red Tail Chasing Hawks, Silvercloud Singers, Elyid Hanpsa, and other unidentified individuals. It also includes correspondence pertaining to licensing and publication rights.

1982, 1984 audio recordings

File contains items with the following labels: 1982 (#19-100) and 1984 ( #11, 15-16, 21, 23, 25, 27). Contents might include the following performers: Alex Mulligan, Alex Sinclair, Audrey Armstrong, Barney Cummings, Betty Matheson, Beverlie Robertson Andrea Haddad and Marylyn Peringer, Bill Russell, Bim, Bobby and Leonard George, Camille et Claude Brochu, Carl Grexton, Chick Roberts, Chris Whiteley and Caitlan Hanford, Colin Linden, Connie Kaldor, Dan Yashinsky, David Campbell, Diamond Joe White, Donald Poliquin, Eritage, Ferron, Figgy Duff, Friends of Fiddler’s Green, Gerineldo, Gertrude Story, Gilles Roy, Graham and Eleanor Townsend, Grandy Fagan, Green Fiddle Morris, Grizzly Frank Metcalf, Hock, Ian Tamblyn, Jane Siberry, Jarvis Benoit Quartet, Jim Sky’s Iroquois Dancers, John Allan Cameron, Jopee Kiguktak, Kelly Russell Jim Payne Rufus Guinchard and Ron Felix, Ken Bloom, Ken Whiteley, La Bottine Souriante, La Parenté, Les Danseurs d’la Vallée Saint-Jean, Lindsay Staples, Marcel, Margaret Christl, Messervier, Michael Ondaatje, Mort Max and MacNeil, Mose Scarlett, Na Cabarfeidh, Nancy White, Phil Thomas, Reed Needles, Rick Avery & Judy Greenhill, Rita MacNeil, Robert Paquette, Rodney Brown, Sally Jaeger, Sandra Beech, Sneezy Waters, Stan Rogers, Stewart Cameron, Stringband, Sylvain Lelievre, T.D.McAvity, Takeo Yamashiro, The Cape Breton Symphony, The Ladies Choice Bluegrass Band, The Mulligan Dancers, Tim Rogers, Valdy, Whole Loaf Theatre, Winston Wuttenee, A Trip To Ireland, Al Simmons, Chris Whiteley and Caitlin Hanford, Dick Smith and “Syncona”, Don McLean, Eclectricity, Eric Nagler, Friends of Fiddler’s Green, Harlem Blues and Jazz Band, Hotfoot Quintet, Jackie Washington, Jim Payne, John Hartford, John Roberts and Tony Barrand, Ken Whiteley and the Paradise Revue, La Bottine Souriante, Linda Morrison, Michael Cooney, Muddy York, Percy Danforth, Prairie Oyster, Rufus Guinchard, Sam Hinton, Sandy Bradley and The Small Wonder Stringband, Steve Goodman, Thames Valley Morris, The Greenwood Steppers, The John Arpin Ragtime Ensemble, The Legendary Blues Band, The Schryer Family, Traditional Arab Music Ensemble, and Whole Loaf Theatre.

1979-1980, 1982 audio recordings

File contains items with the following labels: 1979 (#60-97), 1980 (#85-91), and 1982 (#1-18). Contents might include the following performers: Alice Gerrard, Andy Barrand, Bessie Jones, Big Redd Ford, Bob Janzen, Brother Blue, Caroline Parry, Chick Roberts, Claudia Schmidt, Colleen Peterson, Dave Essig, De Danann, Denis and Dick Lepage, Doug and Frank Quimby, Eugene O’Donnell, Frankie Armstrong, Gove Scrivenor, Graham and Eleanor Townsend, Green Fiddle Morris, Green Grass Cloggers, Jim Post, John Hammond, John Jackson, Ken Bloom, Lanie and Andy Melamed, Lorne Brass, Louise Breton & Jean Pierre Lachance, Marie Whitney-Hare, Mick Moloney, Mike Seeger, Na Cabar Feidh, No Relation, Pierre Bensusan, Rick Avery, Robert Paquette, Rudy Meeks & Station Road with Dr. Denis LePage, Sady Courville and Dennis McGee,, Sam Hinton, Sandra Beech, Sandy Byer, Stan Rogers, Steve Hansen, Sukay, The Folktellers, The Honolulu Heartbreakers, The Original Sloth Band, The Red Clay Ramblers, The Word Weavers, Tom Paxton, Tony Bird, Winnie Winston, Al Brisco, Beverlie Robertson, Bill Russell, Bluma Schonbrun, Chick Roberts, Colin Linden, Companeros, Connie Kaldor, Dan Yashinsky, David Bromberg, Downchild Blues Band, Enoch Kent, Fred Penner, Friends of Fiddler’s Green, John McLeod, Jose Pepe Castillo Y Estampa Criolla, Klaas Van Graft, Mendelson Joe, Michael Pickett, Morgan Davis, Olga Sandolowich, Robert Jr. Lockwood/Johnny Shines Band, Robert Paquette, Ron Dann, Sandra Beech, Sandy Starkman, Spadina Road Tabernacle Band, Sweet Honey in the Rock, Tex Koenig, The Frantics, Truths and Rights, Alex Mulligan, Alex Sinclair, Audrey Armstrong, Barney Cummings, Betty Matheson, Beverlie Robertson Andrea Haddad and Marylyn Peringer, Bill Russell, Bim, Bobby and Leonard George, Camille et Claude Brochu, Carl Grexton, Chick Roberts, Chris Whiteley and Caitlan Hanford, Colin Linden, Connie Kaldor, Dan Yashinsky, David Campbell, Diamond Joe White, Donald Poliquin, Eritage, Ferron, Figgy Duff, Friends of Fiddler’s Green, Gerineldo, Gertrude Story, Gilles Roy, Graham and Eleanor Townsend, Grandy Fagan, Green Fiddle Morris, Grizzly Frank Metcalf, Hock, Ian Tamblyn, Jane Siberry, Jarvis Benoit Quartet, Jim Sky’s Iroquois Dancers, John Allan Cameron, Jopee Kiguktak, Kelly Russell Jim Payne Rufus Guinchard and Ron Felix, Ken Bloom, Ken Whiteley, La Bottine Souriante, La Parenté, Les Danseurs d’la Vallée Saint-Jean, Lindsay Staples, Marcel, Margaret Christl, Messervier, Michael Ondaatje, Mort Max and MacNeil, Mose Scarlett, Na Cabarfeidh, Nancy White, Phil Thomas, Reed Needles, Rick Avery & Judy Greenhill, Rita MacNeil, Robert Paquette, Rodney Brown, Sally Jaeger, Sandra Beech, Sneezy Waters, Stan Rogers, Stewart Cameron, Stringband, Sylvain Lelievre, T.D.McAvity, Takeo Yamashiro, The Cape Breton Symphony, The Ladies Choice Bluegrass Band, The Mulligan Dancers, Tim Rogers, Valdy, Whole Loaf Theatre, and Winston Wuttenee.

1977-1978 audio recordings

File contains items with the following labels: 1977 (#80-117) and 1978 (#1-45). Contents might include the following performers: Afro-Caribbean Theatre Workshop, Alain Lamontagne, Aly Bain, Andrea Haddad and Janet McNaughton, Andrew Beddoe, Ballet De Colombia, Barry O’Neill, Bob Janzen, Comhaltas Ceoltoiri Eireann, Dan Womuck, David Amram, David Campbell, Denis Coté, Dick Smith and Syncona, Edmond & Quentin Badoux, Fred Breunig, Gene Kelly, Gilles Losier, Hank Bradley and Jody Stecher, Ian Robb, Jean Carignan, John Allan Cameron, John Hammond, Joseph Spence, Kate and Anna McGarrigle, Kebreiz, Kevin Mitchell, Lonnie Pitchford, Louis Boudreault, Louis Killen, Lydia Mendoza, Margaret Christl, Margot Kearney, Mariposa Morris Men, Martyn Wyndham-Read, Mike Seeger, Norman Kennedy, Ola Belle Reed and Family, Otis Pierce, Paul Siebel, Peg Leg Sam, Rising Star Fife and Drum Band, Rita MacNeil, Robert Paquette, Stan Rogers, Steve Hansen, Taj Mahal, The Balfa Freres, The Bannerman Family, The Humber River Valley Boys, The Victor Jara Folklore Group, Tom Anderson, Tommy Jarrell, Tony Barrand, Toronto Area Bluegrass Committee, Utah Phillips, Abraham Kobena Adzinyah, Barbara Salsberg, Barde, Bill Russell, Bob Janzen, Bram Morrison, Caroline Parry, Cathy Fink and Duck Donald, Chris Whiteley, Denis Guénette, Donnie and Gina Gilchrist, Downchild Blues Band, Emile Benoit, Enoch Kent, Eritage, Friends of Fiddler’s Green, Ginette Dubois Roy & Claude Brochu, Graham Townsend, Green Fiddle Morris, Green Grass Cloggers, Hedy West, Huxtable Chirstenson & Hood, James “Yank” Rachel, Jane Sapp, Jay McShann Claude Williams and Paul Gunther, Jean Redpath, Jim Ringer & Mary McCaslin, Joe and Antoinette McKenna, John Roberts and Tony Barrand, Kelley Russell, Lennox Gavan, Leon Redbone, Lois Lilienstein, Marian & Eileen Tobin and Dyan Firth, Michael Cooney, Paul Geremia, Paula Yaa Johnson, Peter Bellamy, Peter Paul Van Camp, Phillipe Bruneau, Poculi Ludique Societas, Sandy Starkman, Seamus and Manus McGuire, Shambhu Das, Sharon Hampson, Stan Dueck, Steve Goodman, T’Aidonia Tis Elliadas, Tackie Ofori and Freeman Donkor, The Ensemble, The Folktellers, The Hotmud Family, The Watersons, The Zion Harmonizers, Tony Molesworth, Wade and Julia Mainer with Edd Bryant, and Whole Loaf Theatre.

[1976?], 1982 audio recordings

File contains items from 1976 and contains items with the following labels: 1982. Contents might include the following performers: Aidan O’Hara, Alanis Obomsawin, Alice Gerrard, Alistair Anderson, Archie Fisher, Atilogu Afrika, Bill Usher, Bob Janzen, Bram Morrison, Chick Roberts, Chris Rawlings, Cobi Schreijer, Colleen Peterson, Dave Essig, David Wilcox, Denis Coté, Enoch Kent, Floyd Westerman, Fred Breunig, Gamble Rogers, Gilles Losieer, Humber River Valley Boys, Jackie Washington, John Arpin, John Jackson, John Roberts & Tony Barrand, Ken Bloom, Kenny Jackson, Lamar Grier, Larry Hanks, Les Gens de Mon Pays, Lily May Ledford, Lois Liliesnstein, Margaret Christl, Margaret MacArthur, Mariposa Morris Men, Michael Cooney, Mike Seeger, Myrna Lorrie, Nancy Schimmel and Carole Leita, Norman Kennedy, Original Sloth Band, Owen McBride, Penny Lang, Percy Danforth, Randev Pandit, Rev. Pearly Brown, Robert Paquette, Robert Pete Williams, Roscoe Holcomb, Rufus Guinchard, Sandy Starkman, Selyani, Sharon Hampson, Shelley Garshowitz, Shelley Posen, Shingoose, Alex Mulligan, Alex Sinclair, Audrey Armstrong, Barney Cummings, Betty Matheson, Beverlie Robertson Andrea Haddad and Marylyn Peringer, Bill Russell, Bim, Bobby and Leonard George, Camille et Claude Brochu, Carl Grexton, Chick Roberts, Chris Whiteley and Caitlan Hanford, Colin Linden, Connie Kaldor, Dan Yashinsky, David Campbell, Diamond Joe White, Donald Poliquin, Eritage, Ferron, Figgy Duff, Friends of Fiddler’s Green, Gerineldo, Gertrude Story, Gilles Roy, Graham and Eleanor Townsend, Grandy Fagan, Green Fiddle Morris, Grizzly Frank Metcalf, Hock, Ian Tamblyn, Jane Siberry, Jarvis Benoit Quartet, Jim Sky’s Iroquois Dancers, John Allan Cameron, Jopee Kiguktak, Kelly Russell Jim Payne Rufus Guinchard and Ron Felix, Ken Bloom, Ken Whiteley, La Bottine Souriante, La Parenté, Les Danseurs d’la Vallée Saint-Jean, Lindsay Staples, Marcel, Margaret Christl, Messervier, Michael Ondaatje, Mort Max and MacNeil, Mose Scarlett, Na Cabarfeidh, Nancy White, Phil Thomas, Reed Needles, Rick Avery & Judy Greenhill, Rita MacNeil, Robert Paquette, Rodney Brown, Sally Jaeger, Sandra Beech, Sneezy Waters, Stan Rogers, Stewart Cameron, Stringband, Sylvain Lelievre, T.D.McAvity, Takeo Yamashiro, The Cape Breton Symphony, The Ladies Choice Bluegrass Band, The Mulligan Dancers, Tim Rogers, Valdy, Whole Loaf Theatre, and Winston Wuttenee.

1977 audio recordings

File contains items with the following labels: 1977 (#2-79). Contents might include the following performers: Afro-Caribbean Theatre Workshop, Alain Lamontagne, Aly Bain, Andrea Haddad and Janet McNaughton, Andrew Beddoe, Ballet De Colombia, Barry O’Neill, Bob Janzen, Comhaltas Ceoltoiri Eireann, Dan Womuck, David Amram, David Campbell, Denis Coté, Dick Smith and Syncona, Edmond & Quentin Badoux, Fred Breunig, Gene Kelly, Gilles Losier, Hank Bradley and Jody Stecher, Ian Robb, Jean Carignan, John Allan Cameron, John Hammond, Joseph Spence, Kate and Anna McGarrigle, Kebreiz, Kevin Mitchell, Lonnie Pitchford, Louis Boudreault, Louis Killen, Lydia Mendoza, Margaret Christl, Margot Kearney, Mariposa Morris Men, Martyn Wyndham-Read, Mike Seeger, Norman Kennedy, Ola Belle Reed and Family, Otis Pierce, Paul Siebel, Peg Leg Sam, Rising Star Fife and Drum Band, Rita MacNeil, Robert Paquette, Stan Rogers, Steve Hansen, Taj Mahal, The Balfa Freres, The Bannerman Family, The Humber River Valley Boys, The Victor Jara Folklore Group, Tom Anderson, Tommy Jarrell, Tony Barrand, Toronto Area Bluegrass Committee, and Utah Phillips.

Music research

File includes records pertaining to several performing artists including Digawolf, Digging Roots, Lucie Idlout, Inez, Wayne Lavallee, Buffy Sainte-Marie, Willie Dunn (CBC press release from 1978), Danny Michel, Cree Society, Eagle Claw Singers, Terrence L.P. Kataquapit, Reddnation, Northern Cree Singers, Wabs Whitebird, Shedlley Morningsong, Micki Free, Dogsoldierz, Sheryl Crow, Shakti Hayes, Andrea Menard, Holly McNardland,O De'min Kwe Singers, Mary Youngblood, Johnny Whitehorse, Bill Mller, Robert Mirabal, Star Nayea, Primeaux and Mike, Joanne Shenandoah, Walela, Little Wolf Band, Joanne Shenandoah, Mary Youngblood, Robert Mirabal, and more.

Music research

File contains performance programs (Native Earth erforming Arts presents “Annie Mae’s Movement” by Yvette Nolan, Irving Berlin’s Annie Get Your Gun at Massey Hall in August/September 2005, the Turtle Gals Performance Ensemble presents “The Only Good Indian... There’s No Indians like Show Indians” directed by Yvette Nolan in 2007), a flyer for a CD release for “Omeigwessi Reel Métis,” the 2007 catalog for Arbor Records Ltd., newspaper clippings, promotional material for Andrea Menard, and photocopied CD jackets, correspondence from Robby Romero’s representatives, a biographical sheet for Diga, promotional material for R. Carlos Nakai from Canyon Records, a press releases for Ray St. Germain and Juno Award nominations, and publications (Aboriginal Voices, Jan/Feb. 1999 and RDR Music Group: a guide to manufacturing and promoting your own music).

Music research : Canyon Records

File pertains to the sixtieth anniversary of Canyon Records and its artists including Brianna Lea Pruett, Northern Cree, Wayne Silas, Jr., Cree Confederation, Louie Gonnie, Young Spirit, Kevin Yazzie, Opie Day-Bedeau, Cheevers Toppah, Antonio Woody, Blackfoot Confederacy, Bear Creek, Tony Duncan, Injunuity, Fawn and Dallas, Randall Paskemin, Nitanis “Kit” Largo, Wayne Silas, Jr., Coyote Jump, Gentlemen's Club, Radmilla Cody, and Herman Cody.

Little Island Cree

File contains a biographical sheet, a website print out, information about Northern Cree Singers and the Nakoda Lodge Singers, and an entry to the 2002 Canadian Aboriginal Music Awards.

Rap and hip hop

File includes material related to Billy Joe Green, No Reservations, Gabriel Yaiva, Erni Paniccioli, Mistic and Shade, Litefoot, Red Cell Projectz, Supaman, Rezawrecktion, Gee BeAnz,OS12, Derek Edenshaw aka Manik, Wayne Joseph Malone Jr. Aka Only Buggin, The Prophet, 7th Generation, DJ Combz, and Kasp.

2000-2001 audio recordings

File contains items with the following labels: 2000 (Fri-Sun), and 2001 (Fri-Sat). Contents might include the following performers: Aengus Finnan, ALEX, April Verch, Betty and the Bobs, Bob Froese, Brooks & Cooper, Burgundy Rose Band, Chiminising Drum and Dance Troupe, Chris Smither, Dave Joyce/Carol Teal, David Hatfield/Gerry Levine, Don Bray, Entourloupe, George Coventry, Gordon Lightfoot, Greg Taylor, Heartbreak Hill, Jeremy J. Woodland, John Francis, Katy Austin, Kevin Firth & Dreamcatcher, Laura Bird, Les Crapaudes, Magoo, Marg Raynor, Michael Latter, Moxy Fruvous, Mundy’s Bay Grog League, Night Howl, Oscar Brand, Patti Ellis, Paul Court, Plaid Apple, R. Gibson Bobbette, Ragged But Right, Richard Knechtel, Rick Fielding, Rick Kane, Ron Douglas Blues Band, Sarah Harmer, Sean McGaughey, Stacey Earle, Stan Tait, Stephen Fearing, Steve Porter, Sweet Pea & The Dunk, Tanglefoot, The Arrogant Worms, The Burns Sisters Band, The Reid Taheny Band, The Travellers, Tranby Croft, Trish Patterson, ALEX, Allen/Glass/de Carle & Keldie, Andy White, Caitlin Hanford & Family, Calica, Chris White, Christine Graves, Danny Michel, David Francey, Don Bray, Eileen McGann, Elle Osborne, Fireweed, Fred Penner, Ian Tyson, J. P. Cormier, Kate and Anna McGarrigle, Kate Rusby, Keiran Kane & Kevin Welch, Khac Chi Ensemble, Krazy House, Martina Sorbara, Nadjiwan, Nancy White, Pierre Schryer, Plaid Apple, Rick Fines Trio, Rick Kane, Ron Douglas, Stacey Earle w/Mark Stuart, Staggered Crossing, Susan Werner, Tegan & Sara, Tranby Croft, and Valdy & Gary Fjellgaard.

2001 audio recordings

File contains items with the following labels: 2001 (Sat-Sun). Contents might include the following performers: ALEX, Allen/Glass/de Carle & Keldie, Andy White, Caitlin Hanford & Family, Calica, Chris White, Christine Graves, Danny Michel, David Francey, Don Bray, Eileen McGann, Elle Osborne, Fireweed, Fred Penner, Ian Tyson, J. P. Cormier, Kate and Anna McGarrigle, Kate Rusby, Keiran Kane & Kevin Welch, Khac Chi Ensemble, Krazy House, Martina Sorbara, Nadjiwan, Nancy White, Pierre Schryer, Plaid Apple, Rick Fines Trio, Rick Kane, Ron Douglas, Stacey Earle w/Mark Stuart, Staggered Crossing, Susan Werner, Tegan & Sara, Tranby Croft, Valdy & Gary Fjellgaard.

Photographs

File contains photographs reproduced from several institutions as well as autographed headshots from artists. Subjects include Thomas Banyacyd, Roberta Blackgoat, an Inuit hunter at Pond Inlet, the Moccasin game, the Lone Ranger and Tonto, R. Carlos Nakai, Joanne Shenandoah, Robbie Robertson (and Martin Scorsese), and other unidentified individuals.

[1768] Dini Petty Show

Consists of an episode featuring Star Jones - Co-host "The View"/Author "You Have To Stand For Something or You'll Fall For Anything", Joanne Shenandoah - Native American singer, Trivia: Paula Poundstone.

[1768] Dini Petty Show

Consists of an episode featuring Star Jones - Co-host "The View"/Author "You Have To Stand For Something or You'll Fall For Anything", Joanne Shenandoah - Native American singer, Trivia: Paula Poundstone.

Native fiddle

File contains clippings and printed web pages pertaining to Reverend Trimble Gilbert, Charlie Peter Charlie, Bill Stevens, Crow Mountain Boys, Yukon Gwich'in Band, John Arcand, Arvel Bird, Fiddlin’ Johnny, Eddie King Johnson, and other performers.

Errol Ranville

File contains a nomination form and accompanying letter for the 2004 Canadian Aboriginal Music Awards.

Canadian Aboriginal Music Awards

File contains an official program for the event in 1999 and 2003, newspaper clippings, and official entry forms in 2003 for Moose Mountain Nakota Singers, Ray & Ronda, Everett Hunter, as well as instructions for jurors, handwritten notes, and a biographical sheet for Pulse: a STOMP Odyessey.

Danny Schuss

File contains an entry to the 2004 Canadian Aboriginal Music Awards for Jane Chartrand and Kimberley Dawn.

Laurence Martin

File includes fax correspondence with biographical information, press releases, a biographical sheet, text for a speech, and promotional flyers.

1985-1986, 1988 audio recordings

File contains items with the following labels: 1985 (#103-120), 1986 (#1-32), and 1988. Contents might include the following performers: Arlene Mantle, Art Ellefson and the Huron Brothers, Bare Necessities, Barney Cummings, Barry O’Neill, Bill Usher, Blind John Davis, Capercaillie, Cathy Fink, Chris Whiteley and Caitlin Hanford, Curtis Driedger and the Cee Dees, Dalglish Larsen and Sutherland, Eileen McGann, Eldon Cooper, Enoch Kent, Eric Nagler, Friends of Fiddler’s Green, Garnet Rogers, Georgia Sea Island Singers, Goat’s Head Morris, Grupo Taller, Ian Tyson, Izvor, Jane Voss and Hoyle Osborne, Janet Wason, Jim Payne and Kelly Russell with Emile Benoit, John Kenny, John Prine, Jon Sirkis, Kate and Anna McGarrigle, Ken Bloom, Manteca, Margaret Christl, Marie Hare, Marie-Lynn Hammond, Murray McLauchlan, Murray Smith, Norman Blake and the Rising Fawn String Ensemble, Pandit Sharda Sahai, Percy Danforth, Pete and Ellen Vigour, Peter Bellamy, Poculi Luique Societas, Professor Chalupka’s Celebrated Singing School, Rare Air, Rick Avery and Judy Greenhill, Saul Broudy, Sneezy Waters, Sylvia Tyson, The Fiddle Puppets with Steve Hickman, The Frank Wakefield Band featuring Summit, The Greenwood Steppers, The Marcel Messervier All-Stars, The Original Hurdy Gurdy Man and Lady, Valcartier Dance Band, Whole Loaf Theatre, Yank Rachell and Peter Roller, Asa and the Ogendengbe Drummers, Bill Staines, Bob Brozman, Bob Carlin, Bread and Roses Morris Dancers, Brian Gillie and Debby Cornwell, Cliff Eberhardt, Colleen Peterson, Cranberry Lake Jug Band, Dave Van Ronk, Don Bell, Don Stiernberg, Dr. Bandoli’s Travelling Goodtime Show, Ed McCurdy, Eileen McGann, Enoch Kent, Gleeclub, Hop Frogs, Ira Bernstein, Ish and Lenny, Jackie Washington, Jamie Snider, Jethro Burns, Jim MacMillan, Joan Baez, Joel Mabus, John Cunningham, John McCutcheon, John Renbourn, Kathy Anderson, Kitty Donohue, Loreena McKinnett, Mark Haines and the Zippers, Michael Ross, Mose Scarlett, Orrin Star, Owen McBride, Paul James, Ray Kamalay, Red Hot Peppers, Sneezy Waters, Stefan Grossman, Sylvie Toupin, The Mulligan Dancers, The Ontario Rhythm Cloggers, Those Fabulous Clichés, Tip Splinter and Friends, Al Simmons, Alan Jones, Andrew Cash, Anne Lederman, Arlene Mantle, Arlo Guthrie, Billy Britton, Bob Bossin, Bonnie Raitt, Colleen Peterson, Country Vaudeville, Curtis Driedger, Diana Braithwaite, Donovan, Eldon Cooper, Ellen McIlwaine, Eric Nagler, Foster & Lloyd, Jim Rider, John Allan Cameron, John Cephas and Phil Wiggins, John Hammond, John Hartford, John Hiatt, John Prine, Jonathan Edwards, Ken Whiteley, Lawrence ‘Teddy Boy’Houle, Leo Kottke, Losier MacKenzie & Christopher, Loudon Wainwright III, Lyle Lovett, Magoo, Maria Muldaur, Messenjah, Michal Hasek, Moses Rascoe, Nazka, New Grass Revival, Norm Hacking, Paul James, Ricky Skaggs, Roger McGuinn, San Murata and Terry Jones, Saul Broudy, Steve Fuller, Taj Mahal, The Barra MacNeils, The Cranberry Lake Jug Band, The Ebb & Flow Fiddlers, The Filipino Dancers, The Flying Bulgar Klezmer Band, The Harbord Trio, The Red River Jiggers, The Shevchenko Musical Ensemble, The Toronto Morris Men, The Whole Loaf Theatre, Tip Splinter, Tom Chapin, Tony Quarrington, and Tracy Chapman.

Maps

File includes reproductions of maps titled “Treaty No 7 NWT: Indian Reserve (Blood) No.148), “Land classification” (Blackfoot, Peigan, and Blood reserves), “Topography” (Blackfoot, Peigan, and Blood reserves), and “Map 144A (issued 1914) Hunting Territories of the Timagami, Timiskaming, Kipawa[sic].”

Oversized maps

File includes “The National Atlas of Canada 5th Edition “Canada Indian and Inuit Communities and Languages” by Energy, Mines, and Resources Canada (1980) - two copies, “Canada – Indian Communities Ontario” by the Legal Surveys Division, Geomatics Canada, Natural Resources Canada (1997), and the Canadian History Series “Original inhabitants and routes of explorers to 1650” illustrating the locations of Indigenous linguistic groups around the 1500s to 1800s and French, English, and Danish colonizing activities [ca. 198-?].

Publications

File contains publications titled “Ontario Treaties” by Indian and Northern Affairs Canada (2000), “Vision of Hope: a traveling Sioux Art Show in commemoration of the 100th anniversary of the Wounded Knee Massacre” (1990), and “A day in the Life of Big Cypress: a commemorative issue of The Seminole Tribune” (1990).

JUNO awards

File contains an agenda for the “Aboriginal Album of the Year Screening Committee: Canadian Academy of Recording Arts & Sciences” meeting, a list of 2016 nominees, and correspondence thanking Brian Wright-McLeod for his involvement as Chair of the Aboriginal Committee in 2013 and 2014.

Publications

File contains “Spirit: annual music issue” (Summer 2007), “Spirit: Rhythms of peace and resistance: the music issue” (Autumn 2004), “National Museum of the American Indian” (Spring 2015), and “National Museum of the American Indian” (Summer 2010).

Results 1 to 100 of 186053